Türk bankacılığında bilanço temizliği faaliyetinin hisse getirisine etkisi (2012–2022)
The impact of balance sheet cleaning activities on stock returns in Turkish banking (2012 - 2022)
- Tez No: 804784
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BABUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bankalar küresel ekonomide çok önemli bir rol oynamakta, sermaye tahsisinde hayati aracılar olarak hareket etmekte ve ekonomik büyümeyi desteklemektedir. Tarih boyunca tasarrufların koruyucusu, kredi tedarikçisi ve finansal istikrarın lokomotifi olarak hizmet etme yönünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Sorunlu kredilerin birikmesi, bankacılık sektörünün karşılaştığı en ciddi zorluklardan biridir. Sorunlu hale geldikten sonra faiz geliri veya anapara geri ödemesi mümkün olmayan bu krediler, çeşitli açılardan banka bilançolarını ve dolayısı ile ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Sorunlu krediler, bankaların kredi verme ya da kredilendirme sonrasındaki izleme aşamalarındaki hatalardan kaynaklanabildiği gibi, ekonomik daralmalar ve finansal krizlerden de meydana gelebilmektedir. Borçlular geri ödeme yükümlülüklerini yerine getiremediklerinde, bankalar bilançolarını bozan ve reel ekonomiye kredi verme kapasitelerini sınırlayan artan sayıda sorunlu krediyle karşı karşıya kalmaktadır. Takipteki kredilerin; bankaların karlılığı, sermaye yeterliliği ve genel finansal sağlamlığı üzerindeki olumsuz etkileri, bu sorunu ele almak ve bankacılık sisteminin istikrarını korumak için ortak çabalara neden olmaktadır. Bu tezin amacı, bankaların sorunlu kredilerine ilişkin bilanço temizliğinin hisse senedi getirisi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Tez, olay analizi yöntemini kullanarak, piyasanın bu işlemlere ilişkin algısı ve bankaların finansal performansı üzerindeki etkileri hakkında bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın: ilk bölümünde kredilerin tanımı, işlevleri, önemi, sosyal etkileri ve tarihsel bağlamı ele alınmakta, ikinci bölümünde sorunlu kredilere ilişkin bir çerçeve sunulmakta, üçüncü bölümünde bankalardaki bilanço temizliği faaliyetlerine yer verilmekte ve son bölümünde ise bilanço temizliğine yönelik gerçekleştirilen varlık satış duyurularının hisse getirisine etkisi incelenerek elde edilen bulgular tartışılmaktadır. Sonuç bölümünde ise bulgular çerçevesinde öneriler sunulmaktadır. Tezde elde edilen sonuçlar itibarı ile varlık satış fiyatı ve hisse getirisi arasında pozitif korelasyon olduğuna dayanan Sönmezer (2015)'in hipotezi doğrulanırken, BIST Kurumsal Endeksi'ne dahil bankaların satış fiyatının diğer bankalara göre yüksek olacağına ilişkin Pirgaip ve Uysal (2023)'ın hipotezi doğrulanamamıştır. Bilgi asimetrisinin nispeten yüksek olduğu durumlarda gerçekleştirilen varlık satışlarının hisse getirisinin yüksek olacağına ilişkin Banerji (2008)'nin hipotezi, sınırlı vaka sebebiyle doğrulanamamakla beraber, Boudoukh, Feldman, Kogan, Richardson'ın (2013) hipotezinde yer aldığı üzere varlık satışının haber niteliğinin tespiti mümkün olmadığından yine bu hipotezin de doğrulanması mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Banks have played a crucial role in the global economy, acting as vital intermediaries in the allocation of capital and fostering economic growth. They have served as stewards of savings, providers of credit, and engines of financial stability throughout history. The accumulation of nonperforming loans (NPLs) has been one of the most significant challenges facing the banking industry. These loans, which no longer generate interest income or principal repayment, have become a persistent issue with far-reaching consequences. Nonperforming loans can be traced back to a variety of causes, including economic downturns, financial crises, and improper lending practices. When borrowers fail to meet their repayment obligations, banks are saddled with a growing number of nonperforming loans, which impairs their balance sheets and limits their capacity to extend credit to the real economy. The adverse effects of nonperforming loans on banks' profitability, capital adequacy, and overall financial health have prompted concerted efforts to address this issue and protect the banking system's stability. The purpose of this master's thesis is to investigate the effect of banks' sales of non-performing loans to asset management companies on stock returns. Using the event study method, the thesis aims to provide valuable insights into the market's perception of these transactions and their implications for the financial performance of banks. To facilitate a comprehensive understanding, the thesis is divided into four chapters: the first chapter discusses the definition, functions, importance, social implications and historical context of loans, the second chapter provides a broad framework of non-performing loans, the third chapter focuses on balance sheet cleaning activities in banks, and the last chapter analyzes the impact of asset sale announcements on stock returns. By examining the historical significance of banks and the emergence of non-performing loans, this thesis lays the groundwork for a thorough examination of the effects of NPL sales on stock returns. This study's findings have significant ramifications for investors, regulators, and policymakers, as they provide valuable insights into market efficiency, information asymmetry, and the relationship between NPL management strategies and banks' financial performance. Through this research, a greater comprehension of nonperforming loans and their impact on the banking industry can be attained, allowing for more informed decision-making and the promotion of financial stability. In terms of the results obtained in this thesis, while the hypothesis of Sönmezer (2015), which is based on the positive correlation between asset sale price and stock return, is confirmed, the hypothesis of Pirgaip and Uysal (2023), which states that the sale price of banks included in the BIST Corporate Index will be higher than other banks, is not confirmed. Banerji (2008)'s hypothesis that asset sales realized when information asymmetry is relatively high will result in higher stock returns cannot be confirmed due to limited cases, and as in Boudoukh, Feldman, Kogan, Richardson's (2013) hypothesis, it was not possible to verify this hypothesis since it was not possible to determine the news nature of the asset sale.