Türk ticaret bankacılığında kaynaklar ve maliyetler
- Tez No: 21086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Bankalar tüm dünyada »ekonomik yapının temel taşı konumundadırlar. Hem makro ekonomik politikaların çoğuna hedef olmakta hem de bu politikaların uygulanmasında birer araç olarak kullanılmaktadırlar. Bununla birlikte özellikle özel sermayeli ticaret bankaları herşeyden önce sonsuz ömürlü olma ve uzun vadede işletme değerini maksimum kılma hedeflerine ulaşmayı amaçlayan birer işletmedirler. Yani tüm işletmeler için genellenmiş bir amaç olan kârlı çalışmak, banka işletmeleri için de geçerlidir. Bankaların kârlı çalışmaları, finansal transformasyon veya üretim sürecine konu olan pasif ve aktif portföylerinin etkin yönetimine bağlıdır. I960' lı yıllardan bu yana bankacılıkta portföy yöne timi seçenekleri konusunda değişik anlayışlar ön plana çıkmıştır. Başlangıçta, bankaların finansal kaynaklarını gösteren pasif kısmın, tamamen dışarıdan belirlendiği ve bu yüzden aktif yönetiminin daha kârlı sonuçlar doğuracağı inancı yaygın idi. 1970'lerden itibaren ise bankalar, gerekli likidite ihtiyaçlarını özellikle Interbank ve Euro-pazarlar kanalı ile karşılama imkanlarının gelişmesi nedeniyle aktif portföylerinde ki düşük getirili likid değerlerin payını azaltarak kârlılıklarında belirli bir iyileşme saglayabilmişlerdir. Böylece, banka bilançosunun pasifinde yer alan vadesiz mevduat, vadeli mevduat ve diğer kaynak kalemlerinin dağılımının ve miktarının ne olacağının bankaca belirlendiğine dayalı pasif portföyü yönetimi anlayışı yaygınlaşmıştır. Ancak pasif portföyü yönetimi faiz giderlerini yükseltmekte ve kaynak maliyetindeki değişkenliği de arttırmaktadır. Son yıllarda gelişen anlayış ise, bankaların alacağı her finansal yatırım kararının aynı zamanda bu yatırım nasıl finanse edileceği kararını da beraberinde getirenaktif-pasif yönetimi anlayışıdır. Bankaların kârlarını maksimize etmek amacı ile likidite ve riski gözönünde bulundurarak bilançolarının her iki tarafını da (aktif- pasif) düzenlemeleri ve değiştirmeleri gereklidir- Yani finansal yatırımları planlayarak aktif yapısını oluşturmak ve bunların iç kârlılık oranlarından daha düşük maliyetli finansman olanakları bulabilmek ve bunların miktar ve vadelerinde ayarlamalar yapabilmek çok önemlidir. Dünya bankacılığında 1960 'lara değin uzanan bu tartışmalar, Türkiye'de son yıllarda sürekli gündemde kalarak önemini iyice hissettirmektedir. Sözkonusu tartışmalara bağlı olarak Türkiye'de en çok sorun olan konu ise özellikle 1980 'den bu yana mevduata ödenen reel pozitif faiz ile sürekli artan kaynak maliyetidir. Kaynak maliyeti finansal yatırımların kârlılık düzeyi için bir belirleyici olduğundan, yüksek maliyet, çoğu elverişli yatırımın gözardı edilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden bankalarımız, kâr marjlarını yükseltmek için çok daha riskli olan teminat mektupları, banka kabulleri, akreditifler ve prefinansmanlar gibi bilanço dışı faaliyetlere yönelmektedirler. Riskliligi azaltmak ve kârlılığı artırabilmek için altertanif kaynaklar aranmalı ve pasif portföyünün etkin yönetimi için çaba harcanmalıdır. Çalışmamızda amaçlanan, bankalarımızın, pasif portföy yönetimlerine konu olan yaygın ve konsilide (ortak) kaynakları ayrıntı ile tanıtarak maliyetlerini göstermek ve böylece pasif portföyü yönetimine etkinlik kazandıracak çerçeveyi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Banks are important in economic systems of every country in the world. Banks çan be used as a tool in economic policies by government. Especially privately owned commercial banks are businesses which aim to have their market valves at maximum in order to reach this goal they have to operate profitably which depends on their ef ficiency and effectiveness on asset and liability management. In the begining the attention was on asset manage ment side of banks balance sheet and liability side was assumed to be defined by outside factors After 1970' s banks were able to incrase their profits through decrea sing their less liquid and less profitable assets by ob taining funds from Euro-markets and Interbank. This development led the banks to be able to decide on their fund resources. Liability management as deciding on the amount and distribution of funds has gained considerable importance. In the last years, asset and liability management are both accepted as important and any investment decision must consider its financing alternatives too Banks must arnange both sides of their balance sheets at the same time by giving enough attention to their risks and eiquidi ty. Banks should plan their financial investmeuts and find financial resources which have less cost of capital than the investmeuts internal rate of return. In the Banking world these arguments are always popular and are gaining importance in Turkish economic life. Cost of capital of Bank funds is continually in-IV creasing in Turkey. Cost, of capital is very important in deciding on investment alternatives Turkish banks are trying to decrease their cost of capital and increase protif margin through off-balance sheet activities. And this developments increase the importance of liability management. In this study our goal is to introduce the resources of banks, to examine their costs in detail and to show the calcucation of these resources costs in order to improve the efficiency and effectiveness of liability management of banks.