Genel olarak gölge bankacılık ve Türkiye'de gölge bankacılık üzerine bir araştırma
Shadow banking system in general concept and a research on shadow banking for Turkey
  1. Tez No: 327722
  2. Yazar: ÖMER TUĞSAL DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Gölge bankacılık, genel tanımı itibariyle geleneksel bankacılık sistemi ile yakın ilişki içerisinde olan,bilanço dışı işlemlerden oluşan ve geleneksel bankacılık sistemine yasal arbitraj, vergi arbitrajı, ilave fonlama avantajları gibi imkanları sunan bankacılık sistemi olarak tabir edilmektedir. Gölge bankacılık,finansal piyasaların yapısının yasal düzenlemeler ile değişmesi sonucu bankalar için kar marjında kısıtların oluşması ve rekabet avantajının azalması nedeniyle oluşmuştur. Gölge bankacılığın ana elemanları, hedge fonlar, türev araçlar, para piyasası ortak fonları, repo piyasasıdır. Menkul kıymetleştirme işlemleri, finans piyasalarında yeterince denetlenemeyen ve ticari bankalar ile yatırım bankaları arasında bir köprü oluşturan gölge bankacılığın imtiyazına geçmiştir. Ticari bankalar, bilanço dışı olan gölge bankacılık işlemleri vasıtasıyla daha fazla fon bulabilmekte ve daha fazla kredi verebilmektedir. Aynı zamanda bu araçlar vasıtasıyla finansal sistemde riskin tek bir kurum yerine tüm piyasaya yayılması sağlanmaktadır. Sonuç olarak bankalar, finansal piyasalarda daha yüksek faaliyet hacmi ve yüksek karlılığa sahip olmaktadır. Son yıllarda dünya genelinde büyük ilgi gören Türk bankacılığında gölge bankacılığın araştırılması bir gereksinim haline gelmiştir. Nitekim yükselen piyasa ekonomileri içerisinde önemli bir yere sahip olan Türkiye?nin bankacılık sisteminde gölge bankacılığın araştırılması, yatırım iklimi açısından da önem arz etmektedir. Çalışmada Türkiye için gölge bankacılık sektörünün ana hatları çizilmeye çalışılacaktır. Çalışmada Türkiye?de gölge bankacılığın varlığı bilanço dışı işlemler vasıtasıyla araştırılmaktadır. Çalışmayla 2006 yılı ile 2011 yılı arasında bankalar bazında (çalışmanın yapıldığı tarihte elde edilen en son veriler), taahhütler, emanetler,türev finansal araçlar ve garanti ve kefaletler ile ile özsermaye karlılığı arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Çalışmanın ulaştığı sonuçlar, Türkiye?de gölge bankacılığın emarelerinin mevcut olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Shadow banking, which is described that a banking system has close interrelations with traditional banking system, responsible for off balance sheet activities, in general offers regulatory arbitrage, tax arbitrage, and additional funding advantages to traditional banking system. Shadow banking system has been emerged due to constrains of profit margin and weaker competitive advantages for banks in the financial market whose nature was changed by regulations. The main instruments of shadow banking system are hedge funds, money market mutual funds, derivative instruments and repo (repurchasing agreements) markets. Shadow banking, which is a bridge between commercial banks and investment banks, unregulated, has had dominance in securitization market. Commercial banks found more funds with shadow banking transactions and thus lend more credit than standard.Moreover, risk pervades whole financial system instead of one institution by the instrument of shadow banking As a result, banks had more activity/transaction volume and more profitability in the financial market. Researching shadow banking system became necessary for Turkish banking system, which gained worldwide reputation nowadays. As a matter of fact that researching shadow banking system for Turkish banking system is crucial for investment climate in Turkey, which has important place amongst emerging markets. In the research, shadow banking system?s main outline was tried to drawn. The existence of shadow banking system is researched with off balance sheet transactions. In order to research existence of the shadow banking in Turkey, off balance sheet transactions that are guarantees and warranties, commitments, derivative financial instruments, custody and pledged securities and return on equity relations were investigated between 2006 and 2011. According to the results, there is shadow banking in Turkish banking system.