Pandeminin çevrimiçi tüketiciler üzerindeki etkileri
Effects of the pandemic on çevrimiçi consumers
  1. Tez No: 804786
  2. Yazar: ONUR CAN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BAHAR IŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Aralık 2019`da Çin'de ortaya çıkan COVID-19 salgını, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 11 Mart 2020'de pandemi ilan etmesine yol açmıştır. COVID-19 pandemisinin ortaya çıkmasıyla birlikte küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin ne kadar zarar vereceği henüz bilinmemektedir. Birçok ülkede tam veya kısmi sokağa çıkma, sosyal mesafe gibi kısıtlamalarının getirilmesi salgının tüketici davranışını önemli ölçüde değiştirmesini ve sektörü yeniden şekillendirmesini sağlamıştır. Perakende mağazalar, alınan kısıtlamalardan kaynaklı müşteri tercihlerin değişmesiyle salgından olumsuz etkilenirken, çevrimiçi perakendeciler müşteri çekmeye devam etmiştir ve satış hacimlerini artırmışlardır, müşterilerin, talebini karşılamanın en hızlı ve pratik yolu olarak e-ticareti tercih etmeye başlamışlardır. E-ticaret, sıfıra yakın fiziksel etkileşim yöntemidir, doğrudan ürün teması sadece sağlık açısından değil aynı zamanda pratiklik, zaman ve enerji tasarrufu açısından da çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisinin çevrimiçi tüketiciler üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında 402 katılımcı ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, medeni hal ve ekonomik durum şeklinde belirlenen beş demografik etken temelinde çeşitli unsurlar pandemi öncesi ve sonrası yaşanan çeşitli durumlara göre incelenmiştir. Bulgula göre, pandemi sonrası tüketici tepkilerinde demografik etkenler birçok farklılık yaratmıştır. En etkili demografik etkenler yaş ve cinsiyet iken eğitim seviyesi ve gelir seviyesinin etkileri sınırlı olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 outbreak, which emerged in China in December 2019, led the World Health Organization (WHO) to declare a pandemic on March 11, 2020. With the emergence of the COVID-19 pandemic, it is not yet known how damaging the negative effects on the global economy will be. The introduction of restrictions such as full or partial curfew and social distance in many countries has enabled the epidemic to significantly change consumer behavior and reshape the sector. While retail stores were negatively affected by the epidemic due to the change in customer preferences due to the restrictions, online retailers continued to attract customers and increased their sales volumes, and they started to prefer e-commerce as the fastest and most practical way to meet the demands of customers. E-commerce is a method of near-zero physical interaction, direct product contact is very important not only in terms of health, but also in terms of practicality, time and energy savings. The purpose of this study is to examine the impact of the COVID-19 pandemic on online consumers. Within the scope of the study, a questionnaire study was conducted with 402 participants. Based on five demographic factors determined as age, gender, education level, marital status and economic status, various factors were examined according to various situations experienced before and after the pandemic. According to the findings, demographic factors have created many differences in consumer responses after the pandemic. While the most influential demographic factors were age and gender, the effects of education level and income level