The effect of social media marketing on the attitudes and behaviors of digital ımmigrant and digital hybrid consumers during the pandemic
  1. Tez No: 989856
  2. Yazar: GOODLUCK MATTHEW ANEMIKAYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi, tüketici davranışları ve iş uygulamalarında derin bir dijital dönüşümü tetiklemiştir. Bu çalışma, pandemi sürecinde sosyal medya pazarlamasının (SMM) dijital göçmenler ve dijital hibrit tüketiciler üzerindeki tutum ve davranışlara olan etkisini incelemektedir. Çok Bileşenli Tutum Modeli ve Yeniliklerin Yayılımı Teorisi çerçevesinde yapılandırılan araştırma, Türkiye ve Nijerya'da pandemi karşısındaki tüketici davranışlarına ilişkin anket verilerine dayanmaktadır. Her iki ülke için de ayrı ayrı 384 katılımcıdan oluşan çevrimiçi bir anket uygulanmış; İstanbul'da ikamet eden 252 Türk katılımcı ile Lagos'ta ikamet eden 201 Nijeryalı katılımcı rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. SPSS Amos ile gerçekleştirilen korelasyon analizleri aracılığıyla, SMM'nin tüketici tutum ve davranışları üzerindeki etkisinin yönü ve gücünü belirlemek amacıyla temel değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Buna ek olarak, seçilen yerleşimlerde ikamet eden farklı yaş gruplarından rastgele seçilmiş 10'ar katılımcıdan oluşan dört odak grup çalışması yürütülmüş ve pandemi dönemindeki dijital deneyimlere yönelik daha derin nitel içgörüler elde edilmiştir. Bu odak grup görüşmelerinden elde edilen nitel veriler NVivo yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, SMM'nin duygusal katılım, satın alma niyeti ve davranışsal sonuçlar üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Dijital yetkinlik ile temkinli benimsemenin bir arada görüldüğü dijital hibritlerin çevrimiçi pazarlama uyaranlarına özellikle duyarlı olduğu belirlenmiştir. Çalışma, pandemi dönemine özgü tüketici etkileşimine karşılaştırmalı bir bakış sunarak, kuşak farklılıkları, dijital yeterlikler ve kriz bağlamlarının SMM ile tüketici tutumları arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini ortaya koymak suretiyle akademik yazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic prompted a profound digital shift in consumer behavior and business practices. This study investigates the impact of social media marketing (SMM) on the attitudes and behaviors of digital immigrants and digital hybrid consumers during the pandemic. Framed by the Multicomponent Attitude Model and Diffusion of Innovation Theory, the research draws on survey data from Turkiye and Nigeria's consumer behaviors in response to the pandemic. An online survey with a total sample size of 384 participants for each country respectively was conducted, 252 Turkish residents residing in Istanbul and 201 Nigerian residents residing in Lagos, all selected through random sampling. Using correlation analysis with SPSS Amos, the study examined the relationships among key variables to determine the strength and direction of the influence of SMM on consumer attitudes and behaviors. In addition, four focus groups-each consisting of 10 randomly selected participants of varying ages from the selected residents residing in this group-were conducted to provide deeper qualitative insights into consumers' digital experiences during the pandemic. The qualitative data from these focus group discussions were analyzed using NVivo. The findings demonstrate that SMM significantly influences emotional engagement, purchase intention, and behavioral outcomes. Digital hybrids, characterized by a blend of digital fluency and cautious adoption, emerged as particularly responsive to online marketing stimuli. The study contributes to academic discourse by offering a comparative lens on pandemic-era consumer engagement while demonstrating how generational cohorts, digital competencies, and crisis contexts moderate the relationship between SMM and consumer attitudes.