Kocaeli bölgesi popülasyonunda mandibular premolar kök morfolojisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular premolar root morphology using cone beam computed tomography in kocaeli region population
- Tez No: 804803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI, DOÇ. DR. ENVER ALPER SİNANOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, mandibular premolar dişlerin kök kanal konfigürasyonlarını, kök ve kanal sayılarını, C-şekilli kanal varlığını incelemek ve bilateral simetri varlığına göre Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2015-2020 yılları arasında başvurmuş 300 hastanın KIBT (Planmeca Promax 3D Max Helsinki, Finlandiya, 96 kVp ve 10 mA, voksel boyutu ≤ 200μm) görüntülerindeki premolar dişler aksiyal, sagital, koronal ve çapraz kesitlerde retrospektif olarak incelendi. Toplamda 1200 premolar diş çalışmaya dahil edildi. İncelenen görüntülerde vertucci sınıflamasına göre kök kanal morfolojileri, simetri durumları, kök sayıları, C-şekilli kök kanal sistemlerinin prevalansı ve morfolojisi incelendi. Elde edilen verilere göre istatistiksel değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to examine the root canal configurations, root and canal numbers, the presence of C-shaped canals of mandibular premolar teeth and to evaluate the presence of bilateral symmetry using Cone Beam Computed Tomography (CBCT). Materials and Methods: Axial, sagittal, coronal, and transverse premolar teeth in CBCT (Planmeca Promax 3D Max Helsinki, Finland, 96 kVp and 10 mA, voxel size ≤ 200μm) images of 300 patients who applied to Kocaeli University Faculty of Dentistry between 2015-2020 sections were analyzed retrospectively. A total of 1200 premolar teeth were included in the study. Root canal morphologies, symmetry status, root numbers, prevalence, and morphology of C-shaped root canal systems were examined according to the Vertucci classification in the analyzed images. Statistical evaluation was made according to the obtained data.