Impact of work-to-family and family-to-work conflict among cabin crew members on turnover intentions
Kabin ekibi üyelerinin işten aile çatışması ve aileden işe çatışmasının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 804804
  2. Yazar: NILO JABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kabin ekiplerini ve diğer hava yolu çalışanlarını içeren ön saflarda çalışanlar üzerindeki başlıca talep, işten aileye çatışmalardan ve aileden işe çatışmalardan kaynaklanan bir iş yükü olan duygusal taleptir. Çalışmanın amacı, MENA bölgesine uçan havayolu şirketlerinin kabin ekibi üyelerinin yaşadıkları işten aile çatışması ve aileden işe çatışmanın iş stresi ve işten ayrılma niyeti üzerindeki ilişkisini ve etkisini araştırmak ve çalışmayı test etmektir. Yüksek düzeyde WFC ve FWC yaşayan çalışanların işten ayrılma olasılığının yüksek olduğunu yansıtan hipotezler. İngilizce konuşan bir popülasyondan ve kabin ekibi mesleğinde farklı bir yıl aralığından amaçlı örnekleme, (154) erkek ve kadın yanıtlayıcıdan oluşan bir örnekleme olanak sağlamak için kapalı uçlu sorularla tasarlanmış beş noktalı Likert ölçekli bir anket kullanmak için uygun olmuştur. ' kendini tamamlama. (16) maddeden oluşan çalışma anketinin geçerlik ve güvenirliği, iç güvenirlik için Pearson korelasyon katsayısı ve Cronbach's alpha ölçümü kullanılarak etkili bir şekilde ölçülmüştür. WhatsApp, e-posta, LinkedIn ve SMS kullanılarak dağıtılan google formu kullanılarak yapılan verilerin toplanması. Anket, 5 Faktör (WFC, FWC, İş stresi ve işten ayrılma niyeti) ve cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı gibi demografik özellikleri değerlendirmek için oluşturulmuştur. Her Faktörü temsil eden maddelerin her biri için ortalama ve standart sapmalar kullanıldı. Tüm çalışma hipotezlerini test etmek için basit doğrusal regresyon analizi kullanılırken. Araştırmanın sonuçları işten aileye çatışmanın ve aileden işe çatışmanın işe bağlı stres üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, işle ilgili stresin işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The primary demand on frontline workers, which includes cabin crews and other airline workers, is the emotional demand, a workload that stems from work-to-family conflicts and family-to-work conflicts. The purpose of the study is to investigate the relationship and impact of work-to-family conflict and family-to-work conflict experienced by cabin crew members of airline companies flying to MENA region on job stress and turnover intention, and testing the study hypotheses which reflect that employees experiencing high levels of WFC and FWC are likely to turnover. A purposive sampling from a population of English-speaking and a diverse range of years in the cabin crew profession was convenient to use a five-point Likert scale questionnaire designed with closed-ended questions enabling a sample of (154) male and female respondents' self-completion. The validity and reliability of the study questionnaire, which consisted of (16) items, were measured efficiently using the Pearson correlation coefficient and Cronbach's alpha for internal reliability. Collection of data done using Google form distributed using WhatsApp, e-mail, LinkedIn, and SMS. The questionnaire was constructed to assess 5 Factors (WFC, FWC, Job stress, and turnover intentions) and demographic characteristics such as gender, marital status, and number of children. Mean, and standard deviations are used for each of the items that represent each Factor. At the same time, Multiple linear regression analysis was used to test all the study hypotheses. The results of the study reveal that there is an effect of work-to-family conflict and family-to-work conflict on job-related stress. Moreover, there is an effect of job-related stress on turnover intentions.