Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) yolağıyla ilişkili, eksozomal miRNA'ların, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olgularında araştırılması
Investigation of epidermal growth factor receptor (EGFR) pathway related exosomal miRNAs in non-small cell lung cancer (Nslc) cases
- Tez No: 804805
 - Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Translasyonel Onkoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yakın zamanda, EGFR geni ve ilişkili olduğu yolaklar, KHDAK hastalarında kişiselleştirilmiş tıp uygulamaları açısından önem kazanmıştır. Bir tirozin kinaz sentezleyen EGFR geninin aktive edici somatik mutasyonlarının varlığında, hedefe yönelik“tirozin kinaz inhibitörleri”kullanılarak KHDAK hastalarında“progresyonsuz sağkalım”oranlarında iyileşme sağlanmıştır. Tümör yerleşim yeri veya hasta rızası olmaması nedeniyle hastaların önemli bir kısmında somatik mutasyon araştırması için solid doku biyopsisi yapılamamaktadır. Bunlara ek olarak tümör genotipinin evrimini monitörüze edebilmek için mükerrer biyopsi ihtiyacı bu yaklaşımı uygulamada büyük oranda zorlaştırmaktadır. Hasta yönetimini kolaylaştırabilmek için“sıvı biyopsi”kavramı geliştirilmiştir. Bu yöntemde solid tümör dokusuna ulaşılamayan olgularda, tümör kaynaklı, plazmada bulunan DNA incelenir. Eksozomlar, tümör hücre içeriğine benzer içeriğe sahip, plazmamızda dolaşan mikroveziküllerdir. Eksozomların taşıdıkları DNA somatik mutasyon araştırmalarında kullanılmaktadır. Yakın dönemde yapılan çalışmalar, EGFR yolağı ile ilişkili eksozomal miRNA'ların da somatik mutasyonlarla ilişkili olabileceğini göstermiştir. Önerdiğimiz proje ile literatürde daha önce tanımlanmış 4 eksozomal miRNA ile somatik EGFR mutasyonlarının ve hastaların klinik bulgularının ilişkisi araştırılmıştır. Proje çıktımız, miRNA'ların prognostik belirteç olarak kullanımının incelenmesidir. Bu alanda metod doğrulama çalışması veya ticari kit bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, EGFR gene and its related pathways become an important issue for precision medicine practice in KHDAK cases. In the existence of activating somatic mutations of EGFR gene, which synthesize a thyrosine kinase, targeted usage of“thyrosine kinase inhibitors”ameliorate the“progression free survival”rates. Solid tissue biopsy is not possible in some cases due to the location of tumor and patient disagreement. In addition, because of the need for recurrent biopsy to monitorize tumor genotype evolution, there is a difficulty in practice. Fort the sake of easy patient management,“liquid biopsy”has emerged. In this method, tumor derived plsama DNA is investigated in cases who have unreachable solid tumor site. Exosomes are microvesicles which have content similar to tumor itself. DNA content of exosomes are used in the studies of somatic mutations. Recent studies revealed the possible association between EGFR pathway related miRNAs and the somatic mutations. Our project will investigate, exosomal EGFR pathway related 4 miRNA which are defined in literature previously; their correlation with somatic mutations and clinical findings. Project output is the study of miRNAs as the prognostic biomarkers. There is no method validation study or commercial kit in this study field.