Diplejik serebral palsili çocuklarda telerehabilitasyon ile uygulanan ince motor beceri eğitiminin yazı yazma ve el becerilerine etkisi
Effect of fine motor skills training through telerehabilitation on handwriting and manual skills in children with diplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 804813
  2. Yazar: EKİN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Serebral palsili çocuklarda objeleri manipüle etme becerisindeki kısıtlılık, günlük yaşam aktivitelerinde ve katılımdaki kısıtlılığın en önemli belirleyicilerinden biridir. İnce motor beceri değerlendirme ve müdahalesi, pediatrik ergoterapi uygulamalarının başlıca komponentlerinden biridir. Amerikan Ergoterapi Derneği, sağlık mesleği uygulayıcıları için telerehabilitasyon teknolojilerinin kullanımını kabul edilebilir bir hizmet sağlama yöntemi olarak tanımaktadır. Çalışmanın amacı, diplejik serebral palsili çocukların yazı yazma performanslarında, günlük yaşam aktivitelerinde, ince motor ve el becerilerinde yaşadıkları sorunları belirlemek; uygulanan ergoterapi müdahalesinin çocukların bu alanlarda performansları üzerine etkisini göstermektir. Çalışmaya 7-12 yaş arası, diplejik serebral palsi tanısı olan, El Becerileri Sınıflandırma Sistemi'nde I-III arası seviyede olan, videolu görüşme için gerekli altyapıya sahip 40 çocuk dahil edilmiştir .Çalışmaya onam vermeyen veya ek bir nörolojik/psikiyatrik tanısı olan çocuklar çalışmaya dahil edilmemiştir.Çalışmaya, Biruni Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü duyu bütünleme ünitesinden hizmet alan çocuklar dahil edilmiştir. Çalışmaya alınacak çocuklar randomizasyon ile müdahale (n:20) ve kontrol (n:20) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Her iki gruptaki çocuklara müdahale hedeflerine yönelik ergoterapi ev programı verilmiştir. Ek olarak, müdahale grubundaki çocuklara haftada 3 gün, günde 45 dakika toplam 8 hafta telerehabilitasyon ile ince motor beceri eğitimi verilmiştir. Değerlendirmede ilk aşamada ebeveynden çocuğun demografik bilgileri alınmış, ebeveyn ile Çocuk El Beceri Anketi doldurulmuştur.İkinci aşamada çocukla videolu görüşme üzerinden Kanada Aktivite Performans Ölçeği, Çocuk El Beceri Değerlendirmesi, Minnesota Yazı Yazma Testi, Shriners Hastanesi Üst Ekstremite Değerlendirmesi ve Bruininks-Oseretsky Motor yeterlik testi 2- Kısa Form değerlendirmeleri uygulanmıştır. Her iki grup için de sekizinci haftanın sonunda değerlendirmeler tekrarlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Değişkenler gruplarda ortalama +/- standart sapma olarak belirtilmiş, nominal değişkenler yüzde değeri ile ifade edilmiştir. İkinci değerlendirme sonunda grup içi ve gruplar arası veriler karşılaştırılmıştır. Tüm testlerde p değeri
Özet (Çeviri)
The limitation in manipulating objects is one of the most important determinants of activities of daily life and participation for children with cerebral palsy. Evaluation and intervention of fine motor skills are among the main components of pediatric occupational therapy practices. The American Occupational Therapy Association recognizes the use of telerehabilitation technologies as an acceptable method of providing services for healthcare practitioners. The aim of the study is to determine the problems experienced by children with diplegic cerebral palsy in their handwriting performance, daily life activities, fine motor, and hand skills; and to demonstrate the effect of the applied occupational therapy intervention on the performance of children in these areas. 40 children between the ages of 7-12 years old, diagnosed with diplegic cerebral palsy, at levels I-III of the Hand Skills Classification System, and possessing the necessary infrastructure for video calls were included in the study. Children who did not give consent or had an additional neurological/psychiatric diagnosis were not included in the study. Children who received services from the sensory integration unit of the Department of Occupational Therapy of Biruni University Faculty of Health Sciences were included in the study. The children to be included in the study were divided into two groups, intervention (n:20) and control (n:20), by randomization. Occupational therapy home program tailored to the intervention goals was given to both groups of children. In addition, fine motor skill training was given with telerehabilitation 3 days a week, 45 minutes a day for a total of 8 weeks to the children in the intervention group. In the evaluation, first, demographic information about the child was obtained from the parent, and the Children's Hand‐Skills Ability Questionnairewas filled out with the parent. In the second stage, the Canadian Occupational Performance Measure, Assessment of Children's Hand Skills, Minnesota Handwriting Test, Shriners Hospital Upper Extremity Evaluation, and Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test 2-Short Form evaluations were applied through a video call with the child. Evaluations were repeated for both groups at the end of the eighth week. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. Variables were expressed as mean +/- standard deviation in groups, and nominal variables were expressed as a percentage. The intra-group and inter-group data were compared at the second evaluation. A p-value