Diplejik serebral palsili çocuklarda duyu bütünlemenin postüral denge ve postüral reaksiyonlar üzerine etkisi
The affects of sensory integration on postural balance and postural reaction in children with diplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 661608
  2. Yazar: AYŞEN CANAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Serebral palsili (SP) olan çocuklar, motor aktivitelerini ve çevre ile etkileşimlerini engelleyebilecek postüral kontrol problemleri ile karşılaşabilirler. Çalışmamız kaba motor fonksiyon sınıflama sistemine göre seviye 2,3 ve 4 olan diplejik SP'li çocuklara uygulanan duyu bütünleme terapisinin postüral denge ve postüral reaksiyonlar üzerine etkisini incelemek amacı ile planlandı. Ocak 2020- Nisan 2020 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya diplejik SP tanısı konmuş, yaşları 4-17 yıl arasında değişen 20 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalardan 10'una sadece nörogelişimsel tedavi (NGT) uygulanırken (kontrol grubu), 10'una NGT'ye ek olarak duyu bütünleme terapisi uygulandı. Rehabilitasyon programından önce ve sonra tüm hastaların, kaba motor fonksiyon ölçümü Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (GMFM-88) ,denge ölçümü Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), gövde kontrolü Gövde Kontrol Ölçüm Skalası ile ve postüral reaksiyonlar manuel olarak değerlendirildi. GMFM-88 gruplar arası tedavi öncesi ve tedavi sonrası A bölümünde yatma ve dönme fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of the exercise method sensory integration therapy on postural control and postural reaction that added to the NGT therapy program of children with Cerebral Palsy. 20 patients whose ages varied between 4 to 17 and who was diagnosed with diplegic cerebral palsy were taken to the study that was conducted between the dates January 2020- April 2020. While to 10 of the patients only neurodevelopmental techniques were applied (control group), to other 10 of the patients sensory integration therapy was applied additionally. The gross motor was evaluated with GMFM-88 test, trunk control was evaluated with TMCS, balance was evaluated with Pediatric Berg Balance Scale (PBBS) and postural reaction was evaluated with manuel. All patients were evaluated with scales before and after the rehabilitation program. There was not an important change in the GMFM-88 A of both groups when it is compared before and after the treatment.