Yeni normalde öğretim elemanlarınınöğretim teknolojilerine ait bakış açılarınayönelik bir analiz çalışması
An analysis study on the perspectives offaculty members on instructionaltechnologies in the new normal period
  1. Tez No: 804816
  2. Yazar: TUĞRUL DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SARSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni normalde öğretim elemanların öğretim teknolojilerini kullanımlarındaki değişiklikleri, teknolojik yeterliliklerini analiz etmektir. Öğretim elemanlarının acil uzaktan eğitim sonrası yeni normal sürecinde öğretim teknolojilerinin derste kullanımına yönelik bakış açıları nasıldır? sorusuna cevap aranmaktadır. Çalışmada durum çalışması modeli kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, İzmir ili içerisindeki biri devlet biri vakıf olmak üzere iki üniversiteden toplam 15 öğretim elemanıdır. Çalışmada uzman görüşü alınarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, öğretim elemanlarının acil uzaktan eğitim sonrası dönemde derslerinde öğretim teknoloji kullanımları devam etmektedir. Öğretim elemanlarının yeniden normalleşme sürecine başlarken teknoloji kullanımına yönelik bakış açılarının olumlu bir yapıda olduğu ortaya söylenebilir. Öğretim elemanlarının teknik aksaklıklar, kişisel yetersizlikler, ölçmede güvensizlik gibi konularda zorluk yaşadıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the changes in the use of instructional technologies by faculty members in the new normal and assess their technological competencies. The question addressed in this study is: What are the perspectives of academic staff on the use of instructional technologies in the post-emergency remote education period during the new normal process? The case study model was used in this study. The study participants consisted of 15 academic staff members from two universities, one a state university and the other a foundation university, located in the province of Izmir. A semi-structured interview form, prepared with expert opinions, was used as the data collection tool in the study. According to the findings of the study, the use of instructional technologies in the courses of academic staff continues in the post- emergency remote education period. It can be inferred that the perspectives of academic staff towards the use of technology are positive as they enter the process of re-normalization. However, academic staff members also face difficulties related to technical glitches, personal inadequacies, and uncertainty in assessment.