Kadın sorunlarına yönelik sosyal sorumluluk kampanyaları ve reklamlarda kadın cinsiyetinin sunumu
Cause related marketing aimed at women's problems and representation of female gender in advertisements
- Tez No: 207986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVANÇ NAZLIM TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Reklamcılık, Sosyoloji, Linguistics, Advertising, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Toplumsal cinsiyet baglamında kadın cinsiyetinin karsı karsıya kaldıgı sorunların dolaylı olarak nedenlerinden biri olan erkek egemen ideoloji ve bu ideolojinin yansıması olarak reklamlarda, kadın bedenin duygulardan bagımsız olarak tamamen bir seks objesine indirgenmesi, kadın ve erkek arasında biyolojik farklılıkların abartılarak benzerliklerin de görmezden gelindigi cinsiyet ayrımcılıgı yapılması, kadın cinsiyetine yönelik klise imgeler ve söylemler kullanılması, dikkat çekmek ve mesajın etkisini arttırmak için tercih edilmektedir. Fakat gelisen ve bilinç düzeyi artan tüketici de, tercih ettigi markanın kendisi ile birlikte gelismesini, kimligine yeni sıfatlar eklemesini, tutarlı bir imaj ve kimlik olusturmasını beklemektedir. Bu nedenle markalar ticari reklamlar ile saglayamadıkları sosyal sorumlu marka imajını, sosyal sorumluluk kampanyaları düzenleyerek kazanmaya çalısmaktadırlar. Kısa bir dönem öncesine kadar tüketiciler markaların reklamları ve sosyal sorumluluk kampanyaları ile olusturdukları farklı ve istikrarsız kimlikleri ayırt etmeye baslamıs, tutarlı bir marka kimligi aramaya baslamıslardır. Fakat incelenen marka, kampanya ve reklam örneklerinde sadece bir marka hem ticari reklamlarında hem de sosyal sorumluluk kampanyalarında tutarlı bir kimlik sergilemis ve bize gerçekleri sunarak da ürün satısı saglanabilecegini göstermistir.
Özet (Çeviri)
In advertisements which is significantly the reflection of male dominated ideology and as the indirect reason of the stereotypes of gender roles, - if we decode the signifiers in gender role context - women body is degraded into a merely sex object, gender discrimination takes plece by overstating the differences and undervaluing the similarities between genders, and stereotypes are preferred to attract the consumer. On the other hand the more the consumer becomes conscious, the more he/she wants the brand to have a consistent identity. Thus, the brands try to obtain consistent brand identity by holding cause-related campaigns. But contemporary consumer is now more conscious and know the different and inconsistent identities of the same brand which was held by the commercials and cause-related campaigns. In this study, only one brand obtains a consistent identity and image and proves that brands and advertisements could also be successful by telling the truths.