Pinealektomi (PINX) yapılmış ratlarda CCL4 indükte edilmesiyle karaciğer dokusunda oluşan morfolojik değişiklikler üzerine melatoninin rejeneratif etkilerinin araştırılması
Investigation of the regenerative effects of melatonin on morphological changes in liver tissue by inducing CCL4 in pinealectomy (PİNX) rats
- Tez No: 804821
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızdaki amacımız pinealektomi işlemi yapılmış ve CCL4 ile karaciğer hasarı modeli oluşturulmuş ratlarda meydana gelen karaciğer hasarını gözlemlemek ve en güçlü antioksidanlardan biri olan melatoninin karaciğer hasarı üzerinde iyileştirici etkilerinin olup olmadığını histolojik ve biyokimyasal açıdan incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 250-300 gr ağırlığında 56 adet wistar albino cinsi erkek sıçan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sıçanlar 7 gruba ayrılmıştır (Kontrol, Sham PINX+mısır yağı, CCL4 (model), PINX, PINX+CCL4, PINX+melatonin, PINX+CCL4+melatonin grup) (n:8). PINX işlemi, deneyin ilk gününde gerçekleştirilmiştir. Melatonin uygulamaları 15 gün boyunca günlük verilmiştir. CCL4 uygulaması 15 gün boyunca gün aşırı devam etmiştir. 16.gün anestezi altında kesim yapılarak karaciğer dokuları alınmıştır. Biyokimyasal olarak MDA, GSH, CAT, SOD, TAS, TOS, OSI, AST, ALT, ALP, IL-6, IL-1B değerlerine bakılmıştır. Histolojik olarak TGF-1B düzeyi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to observe liver damage in rats that underwent pinealectomy and in which liver damage model was created with CCL4, and to examine whether melatonin, one of the strongest antioxidants, has curative effects on liver damage histologically and biochemically. Material and Method: Our study was carried out on 56 Wistar albino male rats weighing 250-300 g. Rats were divided into 7 groups (Control, Sham PINX+corn oil, CCL4 (model), PINX, PINX+CCL4, PINX+melatonin, PINX+CCL4+melatonin group) (n:8). PINX procedure was performed on the first day of the experiment. Melatonin applications were given daily for 15 days. CCL4 administration continued every other day for 15 days. On the 16th day, the liver tissues were taken by cutting under anesthesia. Biochemically, MDA, GSH, CAT, SOD, TAS, TOS, OSI, AST, ALT, ALP, IL-6, IL-1B parameters were examined. TGF-1B level was evaluated histologically.