Nazal CPAP uygulanan yenidoğanlarda sarmalama yönteminin stres düzeyine etkisi
The effect of swaddling method on stress level in newborns administration to nasal CPAP
  1. Tez No: 804820
  2. Yazar: ZEHRA AKKOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YAVUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOÇAK SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma, nazal CPAP uygulanan yenidoğanlara sarmalama yönteminin stres düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 01 Haziran 2022-01 Ekim 2022 tarihleri arasında Eskişehir Şehir Hastanesi ikinci Düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) nCPAP (Nazal Sürekli Pozitif Hava Basıncı) uygulanan 42 yenidoğan dahil edildi. İki hastada sepsis geliştiği için örneklem gurubundan çıkarıldı ve araştırma 40 yenidoğan ile tamamlandı. Araştırma verileri araştırmacı tarafından yenidoğana nCPAP uygulaması başlandıktan 30 dakika sonra“Yenidoğan Veri Toplama Formu”,“Hasta İzlem Tablosu”,“Yenidoğan Stres Ölçeği”doldurulmuştur ve ilk tükürük örneği alınmıştır. İlk tükürük örneği alındıktan sonra hasta sarmalanmıştır. Sarmalama uygulamasından 30 dakika sonra“Hasta İzlem Tablosu”,“Yenidoğan Stres Ölçeği”doldurulmuş ve ikinci tükürük örneği alınmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS Statistics 25.0 paket programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, min-max, t-testi ve bağımlı gruplarda Ki kare testi (McNemar, McNemar-Bowker) ile analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç ve Öneriler: Nazal CPAP uygulanan yenidoğanlarda, sarmalamanın stres düzeyini (davranışsal ve biyolojik) azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. Nazal CPAP uygulanan yenidoğanların stresi düzeyi üzerinde sarmalama yönteminin etkisini inceleyen randomize kontrollü çalışmaların yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to guide the stress level of the swaddling method to newborns who underwent nasal CPAP. Methods: The study included 42 newborns who underwent nCPAP (Nasal Continuous Positive Air Pressure) in the Second Level Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Eskişehir City Hospital between 01 June 2022 and 01 October 2022. Since sepsis developed in two patients, they were excluded from the sample group and the study was completed with 40 newborns. The research data were filled in“Newborn Data Collection Form”,“Patient Follow-up Chart”,“Neonatal Stress Scale”30 minutes after nCPAP application was started by the researcher, and the first saliva sample was taken. After the first saliva sample was collected, the patient was bandaged.“Patient Monitoring Chart”and“Neonatal Stress Scale”were filled 30 minutes after the swaddling application and a second saliva sample was taken. Research data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 25.0 package program using number, percentage, mean, standard deviation, min-max, t-test, Chi-square test (McNemar, McNemar-Bowker) in dependent groups. The significance level was determined as p0,05). Conclusion and Recommendations: It has been found that swaddling is effective in reducing the stress level (behavioral and biological) in newborns undergoing nasal CPAP. It is recommended to conduct randomized controlled studies examining the effect of the swaddling method on the stress level of newborns undergoing nasal CPAP.