Regulation by photoperiod of seasonal changes in body mass and reproductive function in mongolian gerbils (meriones unguiculatus)
Monogolian gerbillerde (meriones unguiculatus) vücut ağırlığı ve üreme fonksiyonunun fotoperiyot tarafından düzenlenmesi
  1. Tez No: 114218
  2. Yazar: ALPER KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET MONGOLIAN GERBILLERDE (Meriones unguiculatus) VÜCUT AĞIRLIĞI VE ÜREME FONKSİYONUNUN FOTOPERİYOT TARAFINDAN DÜZENLENMESİ Karakaş, Alper Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr Bülent GÜNDÜZ Ağustos 2001, 57 sayfa Ilıman bölgelerde yaşayan pek çok hayvan türünde üreme fotoperiyot tarafından kontrol edilmektedir. Fotoperiyot, üreme organlarının yanısıra vücut ağırlığı ve vücut sıcaklığı gibi pek çok fizyolojik parametreyi etkiler. Bu çalışma ile, yetişkin ve yavru erkek Mongolian gerbillerdeki (Meriones unguiculatus) fotoperiyot etkisi üç farklı durumda incelendi. Birinci çalışmada fotoperiyodun, yetişkinlerin testis durumları ve vücut ağırlıkları ile yavruların gelişimleri üzerine olan etkisi araştırıldı. İki deney düzenlendi. Deney 1 'de, fonksiyonel testislere sahip yetişkin erkek gerbiller 13 farklı fotoperiyoda (0L, 2L, 4L, 6L, 8L, 10L, 12L, 14L, 16L, 18L, 20L, 22L ve 24L) transfer edildiler ve vücut ağırlıkları ile testis boyutları her hafta olmak üzere 10 hafta boyunca ölçüldü. Sonuçta, vücut ağırlıkları bütün ivfotoperiyotlarda farklılık göstermedi. OL, 2L, 4L, 6L, 8L ve 24L fotoperiyotlarına konulmuş gerbillerde 10 hafta sonunda testislerde küçülme görüldü. Deney 2 'de, 14L'de doğmuş gerbiller deney l'de olduğu gibi 13 ayrı fotoperiyoda transfer edildiler. Vücut ağırlığı ve testis gelişimleri 10 hafta boyunca gözlendi. 10 hafta sonunda, 24L fotoperiyodundaki gerbiller hariç diğer bütün fotoperiyotlardaki gerbillerin vücut ağırlığı normal yetişkin değerlerine ulaştı. 24L fotoperiyodunda yavaş bir vücut ağırlık artışı gözlendi. OL, 2L ve 24L fotoperiyotları testis gelişimini inhibe etti ve bu fotoperiyotlardaki gerbillerin testis ağırlıkları diğer fotoperiyotlardakilerden farklı idi. Çalışma 1 'in sonuçları göstermektedir ki; yetişkin gerbillerin vücut ağırlığı fotoperiyodik etkiden bağımsızdır. Çok uzun (24L) ve kısa (0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REGULATION BY PHOTOPERIOD OF SEASONAL CHANGES IN BODY MASS AND REPRODUCTIVE FUNCTION IN MONGOLIAN GERBILS (Meriones unguiculatus) Karakaş, Alper M.Sc, Department of Biology Supervisor: Assist.Prof. Dr. Bülent GÜNDÜZ August 2001, 57 pages Reproduction in many animals living in temperate regions is subject to the photoperiodic control. Photoperiods affect many physiological parameters such as body weight and body temperature besides the reproductive organs. This study examined the effects of photoperiod in adult and prepubertal male Mongolian gerbils (Meriones unguiculatus) in three different conditions. In one study, the role of photoperiod in adult testicular maintenance and body weight and juvenile development in male gerbils was investigated. Two experiments were conducted. In experiment 1, adult gerbils with functional testes were transferred to thirteen different photoperiods (0L, 2L, 4L, 6L, 8L, 10L, 12L, 14L, 16L, 18L, 20L, 22L, or 24L) and body weights and testicular size were measured every week for ten weeks. As a result, body weights were similar in all groups. Testicular regression had occured in animals housed on 0L,2L, 4L,6L, 8L and 24L by week ten. In experiment 2, 14L born prepubertal gerbils were transferred to 13 different photoperiods as in experiment 1. Body weights and testicular development were examined for ten weeks. At the end often weeks, the body weights of animals in all groups except 24L were similar to those of adults. Animals in 24L had a lower body weight gain. Exposure to OL, 2L and 24L inhibited testicular development and testes weights were significantly different from those of the other groups. The results of study 1 demonstrate that maintenance of body weight in adult gerbils appears to be independent of photoperiodic signal. Exposure to very long (24L) and short photoperiods (0.05).