Gerçek stres üriner inkontinans cerrahisinde tek insizyonlu midüretral sling ile laparoskopik burch kolposüspansiyon tekniklerinin cerrahi etkinlik ve yan etki yönünden karşılaştırılması: prospektif randomize çalışma
Comparison of single-incision midurethral sling and laparoscopic burch colposuspension techniques in terms of surgical efficacy and side effects in real stress urinary incontinence surgery: a prospective randomized study
- Tez No: 804833
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KUMTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinans (SÜİ) tedavisinde çeşitli retropubik ve midüretral sling teknikleri yüksek kür oranları göstermiştir. Bu çalışmada amacımız SÜİ nedeni ile cerrahi tedavi uygulanacak olan hastalarda üçüncü jenerasyon midüretral sling olarak tanımlanan tek insizyonlu midüretral sling (SIMS) ve laparoskopik Burch kolposüspansiyon (LBC) prosedürlerinin etkinlik, hasta memnuniyeti ve cerrahi sonuçlar yönünden karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde prospektif randomize çalışma olarak dizayn edildi. Temmuz 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında klinik ve/veya ürodinamik olarak kanıtlanmış SÜİ'si olan ve cerrahi tedaviyi kabul eden hastalar üzerinde yapıldı. Hastalar rastgele gruplara ayrıldı. Tüm ameliyatlar aynı cerrahi ekip tarafından yapıldı.Hastaların demografik özellikleri, fizik ve pelvik muayene, stres test, Q tip test, postmiksiyonel rezidüel volüm (post-void residual volüme:PVR) miktarı, boney – marshetti testi, ultrasonografi bulguları, Kings Health Questionnaire (KHQ) formu, Female Sexual Function Index (FSFI) ve Prolapse Quality of Life Questionnaire (P_QoL) formu, anestezi şekilleri, intraoperatif süre ve kanama miktarı, intraoperatif komplikasyonlar, hct değişimi, postoperatif PVR miktarı, postoperatif 1. Gün Vizüel Analog Skalası (VAS) skoru, hospitalizasyon süresi ve postoperatif komplikasyonları kaydedildi. Hastalar operasyonun birinci ve altıncı ayında tekrar değerlendirilerek objektif ve subjektif başarı oranları kaydedildi. Objektf ve subjektif başarı oranları, sırasıyla bir stres testi ve geçerli bir ankette ameliyattan sonra stresle idrar sızıntısının olmaması olarak tanımlandı. Çalışmamızın primer sonucu olarak objektif başarı, sekonder sonucu olarak subjektif başarı ile yaşam kalitesi testleri belirlendi. Çalışma grubundaki hastaların bütün verilerinin kayıt altına alınması ve istatistiksel açıdan değerlendirilmesi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Mac OS, Version 26.0.) programından faydalanıldı. Bulgular: SIMS grubunda 20 hasta, LBC grubunda 20 hasta olmak üzere toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Altı aylık takipte iki grup arasında objektif başarı (%90'a karşı %85, p=0,633) ve subjektif başarı (%85'e karşı %75, p=0,695) oranlarında anlamlı fark bulunmadı. Her iki grup için de, postoperatif dönemde yaşam kalitesinde anlamlı bir iyileşme gözlendi; ancak, iki grup arasındaki anlamlı değildi. Cinsel fonksiyon alanında her iki grupta da iyileşme yaşandı. Ancak bu iyileşme SIMS grubunda anlamlı iken, LBC grubunda anlamlı saptanmadı.Ayrıca ameliyat süresi, kateterizasyon süresi ve hospitalizasyon süresi SIMS grubunda LBC grubuna göre daha kısaydı. Postop 1. Gün VAS skoru SIMS grubunda daha düşüktü. Peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar açısından her iki grup benzerdi. Sonuç: SIMS ve LBC prosedürlerinin kısa vadede birbirine benzer objektif ve subjektif başarı oranları olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda hem cinsel hem yaşam kalitesi sonuçlarını olumlu yönde ve benzer şekilde artırdıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Various retropubic and midurethral sling techniques have shown high cure rates in the treatment of stress urinary incontinence (SUI). Our aim in this study is to compare the efficacy, patient satisfaction and surgical results of single-incision midurethral sling (SIMS) and laparoscopic Burch colposuspension (LBC) procedures, defined as third generation midurethral sling, in patients who will undergo surgical treatment for SUI. Materials and Methods: This study was designed as a prospective randomized study in Atatürk University Gynecology and Obstetrics Clinic. It was performed on patients with clinically and/or urodynamically proven SUI and who accepted surgical treatment between July 2021 and August 2022. The patients were randomly divided into groups. All surgeries were performed by the same surgical team. Demographic characteristics of the patients, physical and pelvic examination, stress test, Q type test, post-void residual volume (PVR) amount, boney-marshetti test, ultrasonography findings, Kings Health Questionnaire ( KHQ) form, Female Sexual Function Index (FSFI) and Prolapse Quality of Life Questionnaire (P_QoL) form, anesthesia types, intraoperative duration and amount of bleeding, intraoperative complications, hct change, postoperative PVR amount, postoperative 1st Day Visual Analog Scale (VAS) ) score, hospitalization time and postoperative complications were recorded. Objective and subjective success rates were recorded by reevaluating the patients in the first and sixth months of the operation. Objective and subjective success rates were defined as the absence of stress-induced urine leakage after surgery in a stress test and a valid questionnaire, respectively. Objective success was determined as the primary result of our study, and subjective success and quality of life tests were determined as the secondary results. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Mac OS, Version 26.0.) program was used to record and statistically evaluate all the data of the patients in the study group. Results: A total of 40 patients, 20 patients in the SIMS group and 20 patients in the LBC group, were included in the study. There was no significant difference in objective success (90% vs. 85%, p=0.633) and subjective success (85% vs. 75%, p=0.695) between the two groups at 6-month follow-up. For both groups, a significant improvement in quality of life was observed in the postoperative period; however, it was not significant between the two groups. There was improvement in both groups in the area of sexual function. However, while this improvement was significant in the SIMS group, it was not significant in the LBC group. In addition, the operation time, catheterization time and hospitalization time were shorter in the SIMS group compared to the LBC group. Postoperative Day 1 VAS score was lower in the SIMS group. Both groups were similar in terms of peroperative and postoperative complications. Conclusion: SIMS and LBC procedures have been shown to have similar objective and subjective success rates in the short term. At the same time, it has been observed that they increase both sexual and quality of life results in a positive and similar way.