Eğitsel oyunlarla cebirsel ifadeler öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of teaching algebrary expressions with educational games on sixth grade students' mathematics success and attitudes
  1. Tez No: 804832
  2. Yazar: SEVDE KAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı, cebir öğrenme alanının cebirsel ifadeler alt öğrenme alanında yer alan kazanımların mevcut öğretim programı yöntemlerine ilave olarak eğitsel oyun kullanımı ile altıncı sınıf öğrencilerine öğretilmesinin, öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde ili Merkez ilçesinde bulunan iki köy ortaokulunun 31 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemi ile nitel araştırma yöntemi birlikte kullanılmış olup araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Nicel veriler elde edilirken ön test-son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Bunun için öncelikle deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Uygulama öncesinde her iki gruba da başarı testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Daha sonra matematik öğretimi deney grubunda eğitsel oyunlar ile gerçekleştirilirken kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmayarak mevcut öğretim programında yer alan yöntemler ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama bitiminde, her iki gruba başarı testi ve tutum ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Nitel veriler ise uygulama bittikten sonra deney grubunda yer alan öğrencilerin sürece yönelik görüşleri alınarak elde edilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizinde veriler normal dağılım gösterdiği için grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testinden, grupların kendi içlerinde karşılaştırılmalarında ise bağımlı örneklem t testinden; nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, eğitsel oyunlarla gerçekleştirilen matematik öğretiminin öğrencilerin hem matematik dersi akademik başarılarında hem de matematiğe yönelik tutumlarında deney grubu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğuna, diğer bir deyişle deney grubu öğrencilerini olumlu yönde etkilediğine ulaşılmıştır. Öğrencilerden sürece dair alınan görüşler sonucunda ise öğrencilerin sahip olduğu görüşlerin olumlu olduğu, eğitsel oyunların ders esnasında kullanılmasının öğrencilerde ilgi uyandırdığı, öğrencileri motive ettiği, öğrencilerin derse katılımlarını artırdığı, konuyu anlamalarına yardımcı olduğu ve öğrencilerin süreçten büyük bir keyif aldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of teaching algebraic expressions, which is a sub-area of algebra learning, to sixth-grade students using educational games in addition to current teaching program methods on their academic achievements and attitudes towards the lesson. The study group of the research consists of 31 sixth-grade students from two village middle schools located in the central district of Niğde province. In accordance with the aim of the study, both quantitative and qualitative research methods were used together in the research, and an explanatory sequential design was preferred among mixed research methods. While obtaining quantitative data, a quasi-experimental model with a non-equivalent control group pretest-posttest design was used. For this purpose, experimental and control groups were first formed. Prior to the application, a success test and an attitude scale were applied to both groups as a pretest. Then, while mathematics teaching was conducted with educational games in the experimental group, the control group was taught using the methods included in the current teaching program without any intervention. At the end of the application, a success test and an attitude scale were applied to both groups as a posttest. Qualitative data was obtained by taking the views of the students in the experimental group regarding the process after the application was completed. As the collected quantitative data showed a normal distribution, independent sample t-tests were used for group comparisons and dependent sample t-tests were used for comparisons within groups. Content analysis was used for the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was found that mathematics teaching conducted with educational games created a significant difference in favor of the experimental group students in both their academic achievements in mathematics and their attitudes towards mathematics, in other words, it had a positive effect on the experimental group students. As a result of the views obtained from the students regarding the process, it was found that the students' views were positive, the use of educational games during the lesson aroused the students' interest, motivated them, increased their participation in the lesson, helped them understand the subject, and the students greatly enjoyed the process.