Küresel iklim değişikliğinin ekonomik yansımaları
Economic reflections of the global climate crisis
  1. Tez No: 804847
  2. Yazar: SÜLEYMAN GEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS AÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İklim değişikliği, günümüz dünyasının en belirleyici endişelerinden biridir ve dünyanın ekosistemlerini büyük ölçüde yeniden şekillendirmiş ve şekillendirme sürecindedir. İklim değişikliği, yeryüzünde sabit bir süreç olmasına rağmen son zamanlarda bu değişimin hızı kat kat artmaktadır. Esas olarak fosil yakıtların kullanılması ile ortaya çıkan sera etkisi neticesinde oluşan iklim değişikliği, tüm dünyada insanları etkilemekte ve yaşamın temel unsurlarından olan suya, gıdaya, sağlığa ve arazi kullanımına dahası temel çevreye erişimi tehdit ederek ülkeler ve ekonomiler için ciddi riskler oluşturmaktadır. İklimin toplumlar üzerindeki etkisini belirlemek, tarihsel ekonomik gelişmeyi anlamak, iklim olaylarına tepki veren modern politikalar tasarlamak ve gelecekteki küresel iklim değişikliğini yönetmek için çok önemlidir. İklim değişikliğinin ekonomik etkilerine ilişkin öngörüler, kullanılan yöntemlere bağlı olarak büyük oranda değişmektedir. Değişiklikler ise küresel ve geleceğe yönelik politika gerektiren uzun vadeli bir sorun ve çözümü olan iklim değişikliği ile mücadelede engel teşkil etmektedir. Diğer taraftan iklim değişikliğinin ekonomik incelenmesi, yerel ve küresel çapta tahminler gerektirmektedir. Çünkü iklim değişikliği risklerine ilişkin ekonomik değerlendirmelerin kapsamlı olması, tüm fiziksel etkileri ve bunlarla ilişkili piyasa ve piyasa dışı maliyetleri içermektedir. İklim değişikliği gibi karmaşık, tüm ekonomiyi ilgilendiren bir konu olarak disiplinler arası, çok sektörlü bir yanıt gerektirmektedir. Öte yandan iklim değişikliğinin ekonomik değerlendirmelerinin kapsamlı olması ve hem piyasa (ör. tarımsal üretim kayıpları) hem de pazar dışı (ör. biyolojik çeşitlilik kaybı veya ölüm ve hastalık maliyetleri) zararları, her yıl meydana gelen afetler de dâhil olmak üzere yüzyıllar içinde gelişen iklim değişikliğinin etkileri, küresel iklim değişikliği etkilerinin eşitsizliği, küresel iklim yaptırımlarına karşı adaptasyon zorluklarını kapsaması gerekmektedir. Bu bilgi ışığı altında bu çalışma iklim değişikliğinin öngörülen ekonomik etkilerinin ne ölçüde olduğu ve bu etkilerin ekonomik boyutta risklerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmamızda OECD ülkelerindeki veriler ele alınarak söz konusu ülkelerde iklim değişikliğinin ekonomik etkilerini panel veri analizi yöntemiyle belirlemek amacıyla sıcaklık değişimleriyle emek verimliliği, istihdam oranları, gelir dağılımı, yoksulluk ve enflasyon oranları arasındaki ilişki incelenmiş bunun sonucundaysa nedensellik bağıntısının uygun verilere sahip ülkelerde var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most defining concerns of today's world and is in the process of largely reshaping and shaping the world's ecosystems. Although climate change is a constant process on earth, the speed of this change has been increasing many times recently. Climate change, which is mainly caused by the greenhouse effect caused by the use of fossil fuels, affects people all over the world and poses serious risks for countries and economies by threatening access to water, food, health and land use, which are the basic elements of life, and the basic environment. Identifying the impact of climate on societies is crucial to understanding historical economic development, designing modern policies that respond to climate events, and managing future global climate change. Predictions of the economic impacts of climate change vary widely depending on the methods used. Changes, on the other hand, constitute an obstacle in the fight against climate change, which is a long-term problem that requires global and future-oriented policy and its solution. On the other hand, the economic analysis of climate change requires local and global estimates. Because comprehensive economic assessments of climate change risks include all physical impacts and their associated market and non-market costs. As a complex, economic issue like climate change, it requires an interdisciplinary, multi-sectoral response. On the other hand, comprehensive economic assessments of climate change and; both market (eg agricultural production losses) and non-market (eg biodiversity loss or death and disease costs) losses, ımpacts of climate change that have developed over centuries, including annual disasters, ınequality of effects and, adaptation challenges to global climate sanctions needs to be covered. In light of this information, this study aimed to evaluate the extent of the predicted economic effects of climate change and the economic risks of these effects. In our research, by considering the data in OECD countries, the relationship between temperature changes and labor productivity, employment rates, income distribution, poverty and inflation rates was examined in order to determine the economic effects of climate change in these countries with the panel data analysis method.