Sucuklarda ultrason destekli nitrit/nitrat ekstraksiyonunun optimizasyonu ve HPLC ile tayini
Optimization of ultrasound assisted nitrite/nitrate extraction in soudjouks and determination by HPLC
  1. Tez No: 804846
  2. Yazar: FATİH GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, sucuk ve ısıl işlem görmüş sucukta nitrit ve nitrat katkı maddelerinin yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile miktar tayini için kullanılan metot prosedürü ultrason destekli ekstraksiyon ile optimize edilmiştir. Optimize edilen metot ile koruyucu içermediği bilinen sucuk ve ısıl işlem görmüş sucuk nitrit ve nitrat ile zenginleştirilerek validasyon (geçerli kılma) ve ölçüm belirsizliği çalışmaları yapılmıştır. Validasyonda, seçicilik/spesifiklik, tespit limiti, ölçüm limiti, ölçüm aralığı/doğrusallık, tekrarlanabilirlik, tekrarüretilebilirlik, geri kazanım ve sağlamlık parametreleri çalışılmıştır. Yapılan validasyon ve ölçüm belirsizliği çalışmaları sonucunda; ölçüm limiti nitrit için 7 ppm ve nitrat için 12 ppm, geri kazanım oranı nitrit için % 88,03 ve nitrat için % 89,45, genişletilmiş belirsizlik sonuçları her ikisi için de 0,20 olarak bulunmuştur. Validasyon sonucu elde edilen analiz sonuçları istatistiksel testlerle karşılaştırılmış ve uygun olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the method procedure used for the quantification of nitrite and nitrate additives in soudjouk and heat-treated soudjouk by high-performance liquid chromatography was optimized by ultrasound-assisted extraction. With the optimized method, soudjouk and heat-treated soudjouk known to be free of preservatives were enriched with nitrite and nitrate, validation and measurement uncertainty studies were carried out. In validation, selectivity/specificity, limit of detection, limit of quantification, range/linearity, repeatability, reproducibility, recovery and robustness/ruggedness parameters were studied. As a result of the validation and measurement uncertainty studies; The limit of quantification was 7 ppm for nitrite and 12 ppm for nitrate, the recovery rate was 88.03% for nitrite and 89.45% for nitrate, and the expanded uncertainty results were 0.20 for both. Analysis results obtained as a result of validation were compared with statistical tests and evaluated as appropriate.