The effects of climate change on international security: The case of the Middle East
İklim değişikliğinin uluslararası güvenlik üzerindeki etkiler: Ortadoğu örneği
- Tez No: 882457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BANU KAVAKLI BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İklim değişikliği, çevre sorunları arasında önemli bir yer tutmakta olup, belirli bölgelerde veya dünya genelinde iklimde meydana gelen uzun vadeli değişiklikleri ifade etmektedir. Hava koşullarındaki, okyanuslardaki, kara yüzeylerindeki ve buz tabakalarındaki değişiklikler iklimin ortalama durumunu belirmektedir ve onlarca yıl veya daha uzun süren değişikliklerle ilişkilidir. Bu değişiklikler doğal süreçlerden veya insan faaliyetlerinden kaynaklanabilmektedir. İklim değişikliği, hayatta kalma, çevre, ekonomik kalkınma ve yaşam standartlarını etkileyerek küresel anlaşmazlık ve çatışmalara neden olabilmektedir. Mali boyutlar ve sorumluluklar iklim değişikliği konusunda küresel fikir birliğine engel olmaktadır. Sıcaklık ve yağış değişiklikleri özellikle tarımda önemli gelir kayıplarına sebebiyet vermektedir. Tarım toplumları artan sıcaklıklar ve değişen yağış düzeni nedeniyle kıtlık riski yaşayabilmektedir. Bu da göçe ve toplumsal huzursuzluğa yol açmaktadır. Göçün yol açtığı huzursuzluk, vatandaşların hükümetlere karşı tutumlarını sertleştirip protestolara neden olabilmektedir. İklim değişikliğine yönelik çözüm odaklı politikalar olmadan bu protestolar, hükümetler için zorluklar yaratabilmektedir. Bu nedenle, iklim değişikliğiyle mücadelede çevresel çözümler kadar sosyal ve politik çözümler de önem taşımaktadır. 21. yüzyılda artan doğal afetler, iklim değişikliğinin özellikle belirli bölgelerdeki etkilerinin uluslararası güvenliğe yansımaları nedeniyle devletleri, iklim değişikliğini bir ulusal güvenlik kavramı olarak algılamaya yöneltmiştir. İstikrarsızlık, çatışma, yoksulluk ve sınırlı kaynaklarla mücadele eden Orta Doğu, iklim değişikliğinden büyük ölçüde etkilenmektedir. Artan sıcaklıklar, su kıtlığı, kuraklık ve çölleşme çatışmaları ve istikrarsızlığı artırmaktadır. Su rekabeti tarımsal verimliliği düşürerek yerinden edilmeye ve göçe neden olup gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Bu durum sınır güvenliğini zayıflatmakta ve bölgesel istikrarı etkilemektedir. Bu çalışma, Orta Doğu'daki siyasi istikrarsızlığın ardındaki iklim değişikliği faktörünü araştırmayı amaçlamaktadır. Öncelikle iklim değişikliğinin bilimsel temeli ve potansiyel etkileri tartışılacak, ardından siyasi istikrarsızlık kavramı ile iklim değişikliği arasındaki ilişki incelenecektir. Son olarak iklim değişikliğinin Ortadoğu'daki çatışmalar üzerindeki çarpan etkisine odaklanılacaktır. Bu çalışma, iklim değişikliğinin siyasi arenadaki etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlamayı ve gelecekteki araştırmalara yol göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change has an important place among environmental problems and refers to long-term changes in the climate in certain regions or throughout the world. Changes in weather conditions, oceans, land surfaces, and ice sheets determine the average state of the climate and are associated with changes lasting decades or longer. These changes may result from natural processes or human activities. Climate change can cause global disputes and conflicts by affecting survival, environment, economic development and living standards. Financial aspects and responsibilities hinder global consensus on climate change. Temperature and precipitation changes cause significant income losses, especially in agriculture. Agricultural societies may experience the risk of famine due to increasing temperatures and changing rainfall patterns. This leads to migration and social unrest. The unrest caused by migration can harden citizens' attitudes towards governments and lead to protests. Without solution-oriented policies for climate change, these protests can create difficulties for governments. Therefore, social and political solutions are as important as environmental solutions in the fight against climate change. Increasing natural disasters in the 21st century have led states to perceive climate change as a national security concept, as the effects of climate change, especially in certain regions, are reflected in international security. Struggling with instability, conflict, poverty and limited resources, the Middle East is greatly affected by climate change. Increasing temperatures, water scarcity, drought and desertification increase conflicts and instability. Competition for water reduces agricultural productivity, causes displacement and migration, and threatens food security. This situation weakens border security and affects regional stability. This study aims to investigate the climate change factor behind political instability in the Middle East. First, the scientific basis and potential effects of climate change will be discussed, and then the relationship between the concept of political instability and climate change will be examined. Finally, the focus will be on the multiplier effect of climate change on conflicts in the Middle East. This study aims to contribute to the understanding of the effects of climate change in the political arena and to guide future research.