Economic crises and shifting political attitudes:Impact of eurozone crisis on creditor and debtor countries
Ekonomik krizler ve değişen siyasi tutumlar: Euro-bölgesi krizinin borç veren ve borç alan ülkelere etkisi
  1. Tez No: 804848
  2. Yazar: SEHER BERAY BAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ARHAN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Avrupa Borç Krizi, alacaklı ve borçlu ülkelerde bireysel siyasi tercihler üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Bu tez, Euro-skeptisizm, demokrasi memnuniyeti ve siyasi partilere ve kurumlara olan güven gibi konulara krizin etkisini incelemektedir. Eurobarometre mikro verileri kullanılarak örneklem, borçlu ülkeler (Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya ve İrlanda) ve alacaklı ülkeler (Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika ve Hollanda) olarak ayrılmış ve pre-kriz (2007), kriz dönemi (2010) ve sonrası (2014) için analiz edilmiştir. Bulgular, krizin kriz döneminde hem alacaklı hem de borçlu ülkelerde bireylerin tercihleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Euro-skeptisizm artmış, demokrasi memnuniyeti azalmış, siyasi partilere, yerel ve uluslararası kurumlara olan güven azalmıştır. Ancak, alacaklı ülkelerde sonrası dönemde kriz öncesi seviyelere dönerken, borçlu ülkelerde olumsuz etkiler devam etmiştir. Sonuçlar, Euro bölgesi krizinin borçlu ülkelerde bireysel siyasi tercihler üzerinde derin ve kalıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, politika yapıcılar için önemli sonuçlar ortaya koymaktadır ve krize katkıda bulunan temel ekonomik ve sosyal zorluklarla başa çıkmak için tedbirler alınması gerektiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, özellikle krizden en çok etkilenen ülkelerde Eurozone krizinin bireysel siyasi tercihler üzerindeki etkisini anlamanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Eurozone crisis had a significant impact on individual political preferences in both creditor and debtor countries. This thesis examines the extent to which the crisis affected Euroscepticism, satisfaction with democracy, and trust in political parties and institutions. Using Eurobarometer micro-data, the sample was divided into debtors (Greece, Spain, Portugal, Italy, and Ireland) and creditors (Germany, France, the UK, Belgium, and the Netherlands) and analyzed for three time periods: pre-crisis (2007), crisis-period (2010), and post-crisis (2014). The findings reveal that the crisis had a negative impact on individuals' preferences in both creditor and debtor countries during the crisis-period. Euroscepticism increased, satisfaction with democracy decreased, and trust in political parties, local and international institutions decreased. However, the situation returned to pre-crisis levels for creditors in the post-crisis period, while debtors continued to experience negative impacts. The results suggest that the Eurozone crisis had a profound and lasting effect on individual political preferences in debtor countries whereas the crisis has a temporary impact on individual preferences in creditor countries. In conclusion, this study highlights the importance of understanding the impact of the Eurozone crisis on individual political preferences, particularly in countries most affected by the crisis.