Thriving at work: The role of work-life balance and psychological capital
İşte kendini yetiştirme: İş yaşam dengesi ve psikolojik sermayenin rolü
- Tez No: 804849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN BURCU RODOPMAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal, ekonomik ve politik koşullardaki değişimin artan dinamizmi, çalışma ortamlarını ve dolayısıyla çalışanların iş yaşam dengesini etkilemektedir. Sürdürülebilir bir örgütsel performansa sahip olmak için sürekli gelişen ve canlı hisseden, yani işte kendini yetiştiren iş gücüne duyulan ihtiyaç önem kazanmaktadır. Örgütsel bilimin amaçlarından biri, bireysel ve kolektif sonuçların örgütsel performans üzerindeki etkisini incelemektir ve bu amaçla, işte kendini yetiştirmenin çalışanların refahını artırmak için kritik bir destekleyici olduğu ve uzun vadeli uyum sağlamak için örgütsel yeteneklerin anlaşılmasını sağladığı vurgulanmaktadır. Bu sebeple, olağan ve olumsuz koşullarda pozitif işleyiş bileşenlerinin anlaşılmasına odaklanan örgütsel bilim, işte kendini yetiştirme alanında yapılacak daha yoğun inceleme ile birlikte geliştirilebilir. Bu çalışmanın temel amacı, işte kendini yetiştirme ile iş yaşam dengesi arasındaki ilişkiyi psikolojik sermayenin aracı rolü ile incelemektir. Bu amaçla, çeşitli sektör ve meslek gruplarından 240 çalışandan tek aşamalı anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, iş yaşam dengesi ve psikolojik sermayenin işte kendini yetiştirme üzerinde önemli etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, psikolojik sermayenin, iş yaşam dengesi ve işte kendini yetiştirme arasındaki ilişkide kısmi aracı rolünün olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuçları, gelecekteki araştırmalar için işte kendini yetiştirme ile iş yaşam dengesi ve diğer bireysel veya örgütsel değişkenler arasındaki ilişkinin, belirsiz ve değişen çalışma koşulları dikkate alınarak sorgulanmasının önemini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The growing dynamism of the change in social, economic, and political conditions, influences work environments and thus, employees' work-life balance. In order to have a sustainable organizational performance, the need for a workforce constantly developing and feeling vital, namely thriving, is gaining importance. One of the purposes of organizational scholarship is to examine the impact of individual and collective outcomes on overall organizational performance, and for this purpose, it is emphasized that thriving is a critical stimulus to increase employee well-being and provides an understanding of organizational capabilities to achieve long-term adaptability. Therefore, organizational scholarship which focus on the understanding of the positive functioning' components in normal and adverse conditions can be enhanced in conjunction with further examination in thriving at work. The main purpose of this study is to investigate the relationship between thriving at work and work-life balance with the mediator role of psychological capital. For this aim, data were collected from 240 employees from various industries and occupational groups, using a one-phase questionnaire. According to the results of the study, it was evidenced that work-life balance and psychological capital have significant effects on thriving at work. Moreover, it was also observed that psychological capital has partially mediated the relationship between work-life balance and thriving at work. The results support the significance of questioning the relationship between thriving at work, work-life balance and further individual or organizational variables for future research by considering uncertain and changing working condition.