Femur üst uç kırıklı hastaların tedavisinde bipolarparsiyel kalça protezinin sementsiz uygulaması
Cement-free application of bipolarpartial hip prosthesis in the treatment of patients with upper end of femur
  1. Tez No: 804863
  2. Yazar: SABRİ BATIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kalça kırıkları bütün dünyada özellikle yaşlı nüfusu etkileyen yaygın bir sağlık problemidir ve beklenen yaşam süresi arttıkça ileri yaştaki kişilerde en başta gelen ölüm nedenlerinden biri olmaktadır. Femur üst uç kırıkların büyük bir çoğunluğu yaşlılarda yürüme veya ayakta durma sırasında görülen basit düşmeler sonucu meydana gelmektedir. Hastaların ileri yaşla birlikte duruş ve yürüyüş bozukluklarına bağlı olarak düşme riski artmaktadır. Bu hastalarda osteoporozun da etkisiyle femur üst uç bölgesinde çok parçalı ve dengesiz kırıklar oluşabilmektedir (Keene GS et al,1993, Sikorski JM et al, 1981). Bu çalışmamızda Ocak 2011 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine başvuran femur üst uç kırığı nedeniyle ameliyat edilen, ek hastalıkları bulunan, genel durum bozukluğu ve düşük yaşam beklentisi nedeniyle hemiartroplasti endikasyonu konulmuş 121(% 52,6) kadın ve 109 (%47,39 ) erkek olmak üzere toplam 230 hasta (249 kalça) çalışmaya alındı. Hastalar yaş ortalamaları, takip süreleri, hastanede kalış süreleri, kırığa yandaş hastalıkları açısından ayrıca perioperatif mortalite, kanama miktarı, ASA skoru, operasyon süresi ve perioperatif komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Hastalar ameliyat öncesi hareketlilik değerlendirmesi Palmer-Parker skorlaması ile, ameliyat sonrası UCLA kalça değerlendirme skoruna göre ise ağrı, yürüme ve fonksiyon yönünden değerlendirildi. Hastaların ameliyat sonrası enfeksiyon gelişimi, mortalite oranları, kalça çıkığı gelişiminin kırık tipi ile arasındaki ilişki, ameliyat öncesi albümin değerleri ile mortalite arasındaki ilişkiler değerlendirildi. 15 Femur üst uç kırıklı yaşlı hastalarda tercih edilecek tedavinin hastayı mümkün olduğunca az riske atacak ve tek seferde uygulanabilecek, bu hastalarda mortalitenin en önemli sebebi olarak görülen yatağa ve hareketsizliğe mahkum etmeyecek bir tedavi yolu seçme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebeplerden ötürü özellikle ileri yaş hastalardaki fraktürlerde kaynamama riski, avasküler nekroz oranı, implant yetersizliği gibi nedenlerle tedavideki ilk seçenek olarak kalça artroplastisi düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Hip fracture is a common health problem that affects mainly the elderly population all over the world. As the life expectancy increased in older persons hip fractures are one of the most leading causes of death. The most of the femur proximal fractures were seen as a result of a simple fall during walking and/or standing in the vast majority of the elderly. The risk of falling is increased with posture and gait abnormalities in elderly patiens. Fragmented and unstable fractures of proxiamal femur may occur in these patients with aditional osteoporosis. (Keene GS et al,1993, Sikorski JM et al, 1981). In this study, 121 (%52.6) women and 109 (47.39%) male, including a total of 230 patients male (249 hips) has recieved hemiarthroplasty indication due to co-morbity diseases, general poor health and low life expectancy between January 2011 August 2014 at the Ministry of HealthKayseri Training and Research Hospital, Department of Orthopaedics and Traumatology Clinic for the proximal femur fractures, were included in the study. The mean age of patients, follow-up periods, hospitalization times, in terms of comorbidities and also perioperative mortality, intraoperative bleeding, ASA score, in terms of operating time and perioperative complications were evaluated. Patients were evaluated preoperatively via the assessment of mobility Palmer-Parker scoring system and postoperative evaluation were done with UCLAscores using pain, walking and function parameters. Postoperative infections, mortality rates, the relationship between the type of fracture and dislocation development, the relationship between albumin levels and mortality were evaluated. 17 The surgical treatment at elderly in the proximal femur fractures would have little risk as possible and should be implemented at once. For these elderly patients will not bedridden and inactivity are seen as the most important cause of mortality obligation to choose a course of treatment. For these reasons mentioned non-union reasons, avascular necrosis and implant failure hip arthroplasty can be considered as the first choice of treatment especially at the elderly patients.