Soloi Pompeiopolis Antik Kenti yapıları ve mimari süslemesi
Soloi Pompeiopolis Anticent City structures and architectural decorations
- Tez No: 830252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Soloi-Pompeipolis Antik Kenti, Kilikia Bölgesi'nde yer almaktadır. Antik kaynaklar da kent Kilikia Thrakheia (Dağlık Kilikia) ile Kilikia Pedias (Ovalık Kilikia) arasında sınır oluşturan eski Lamas Çayı'nın (Bugün Limonlu Çayı) doğusu olarak belirtilmiştir. Ovalık Kilikia için ise batı sınır olarak kabul edilmektedir. Kentteki en erken buluntular Neolitik-Kalkolitik Döneme tarihlenmektedir. Kentin adı Pompeus'un MÖ 67 yılında Pompeiopolis adını vermesiyle Soloi Pompeiopolis olarak anılmaya başlanmıştır. MÖ 7. yüzyılda kolonistler tarafından yerleşim görmüştür. MS 3. yüzyılda Sasani Kralı Şapur tarafından ele geçirilmiştir. MS 525 yılında tüm Akdeniz kıyılarında gerçekleşen deprem ile yerleşim sonlanmıştır. Kentte Antik Liman, Liman Caddesi (Sütunlu Cadde), Aratos Anıt Mezarı, Tiyatro, Hamam Yapıları, Kale Köy Yapısı, Mezitli Esenbağlar Mahallesi Tonozlu Mezar Yapısı, Nekropolis Alanı ve Höyük yerleşimi tespit edilmiş ve henüz tanımlanamayan yapılar ve mimari elemanlar bulunmaktadır. Kale Köy Yapısı ve Mezitli Esenbağlar Mahallesi Tonozlu Mezar Yapısı ilk kez bu tez kapsamında incelenmiştir. Diğer buluntular ile birlikte değerlendirlen 13 adet eser yerleşimde bilinen yapıların dışında başka yapılarında varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ancient City of Soloi-Pompeipolis is located in the Cilicia Region. In ancient sources, the city is referred to as the east of the ancient Lamas Stream (Today Limonlu Stream), which is like the border between the island of Kilikia Thrakheia and Kilikia Pedias. The plain is accepted as the western border for Cilicia. The earliest finds in the city are dated to the Neolithic-Chalcolithic Period. The name of the city began to be called Soloi Pompeiopolis when Pompeus named it Pompeiopolis in 67 BC. The city was settled by colonists in the 7th century BC. This city was captured by the Sassanid King Shapur in the 3rd century AD. The settlement in the city came to an end with the earthquake that took place on the entire Mediterranean coast in 525 AD. In the city, there are the Antique Port, Port Street, Aratos Mausoleum, Theatre, Bath Structures, Kale Village Structure, Mezitli Esenbağlar Neighborhood Vaulted Grave Structure, Necropolis Area and Mound settlement, and yet unidentified structures and architectural elements. Kale Village Structure and Mezitli Esenbağlar Neighborhood Vaulted Grave Structure deal with the scope of this thesis for the first time. 13 artifacts evaluated together with other finds indicated the existence of other structures in the settlement apart from their known past.