Pulmoner tromboemboli tanısı alan hastaların taburculuk sonrası tedavi uyumunun, tedaviye bağlı gelişebilecek komplikasyonların ve tedavi maliyetlerinin araştırılması
Investigation of treatment compliance, treatment-related complications and treatment costs after discharge of patients diagnosed with pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 804873
  2. Yazar: ERSİN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZEL UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çeşitli tedavi rejimlerinde hastaların tedaviye uyumunun, tedaviye bağlı gelişebilecek komplikasyonların değerlendirilmesi ve tedavi maliyetlerinin belirlenmesidir. Yöntemler: Bu prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Bu çalışmada Kasım 2020-Mart 2023tarihleri arasında PTE tanısı alan ve idame antikoagülan tedavi planlanan 142 hasta dahil edildi. Hastalar üçer ay aralıklarla bir yıl boyunca takip edildi. Tedaviye bağlı gelişebilecek komplikasyonlar ve tedavi maliyetleri kaydedildi. Bulgular: Araştırma sonuçlarımız başlangıçta ve idame tedavide kullanılan ilaçlar ile kanama güvenilirliği arasında anlamlı fark olmadığını göstermiştir. İdame tedavide de DMAH, varfarin ve DOAK tedavi rejimlerinin tedavi uyumu, rekürrens ve kanama yönünden benzer etkinlik ve güvenilirliğe sahip olduğunu göstermiştir (nüks için p=1,000, p=1,000, p=1,000 sırası ile, kanama için p=1,000, p=1,000, p=0,577 sırası ile).
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary thromboembolism (PTE) is a major source of morbidity and mortality, with substantial treatment-related complications, difficult follow-up and treatment compliance, and high costs. Objectives:The aim of this study is to assess patient adherence to therapy in various treatment regimens, complications that may arise as a result of treatment, and treatment costs. Methods: This is an observational, prospective study. This study comprised 142 patients with PTE who were scheduled for maintenance anticoagulation treatment between November 2020 and March 2023. The patients were observed at 3-month intervals for a year. Complications that may develop due to treatment and treatment costs were recorded. Results:Our findings revealed that there was no significant difference in bleeding safety between medications used in initial and maintenance treatment. In terms of medication compliance, recurrence, and bleeding, it has been demonstrated that LMWH, warfarin, and DOAC treatment regimens in maintenance therapy have comparable efficacy and safety (for recurrence, p=1,000, p=1,000, p=1,000, respectively,for bleeding p=1,000, p=1,000, p=0.577, respectively).