Design and simulation of tunable microstrip antenna for 5G networks ‏
5G ağları için ayarlanabilir mikro şerit antenin tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 804891
  2. Yazar: OMAR ABDULHUSEIN ABDULRAZAQ AL-DARRAJI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İletişim teknolojisindeki son gelişmeler ve ağdaki bağlı makinelerin (nesnelerin) artmasıyla, veri hızının en aza indirilmesine yol açan tıkanıklık meydana gelir. Bu nedenle, operatörler 5G'nin temelini yeni yerleştirdiler ve bazı ülkelerde daha yüksek frekansları (örneğin 28GHz) kullanmaya başladılar. En popüler anten türlerinden biri, küçük boyutları ve çevik ağırlıkları ile karakterize edilen ve onları 5G ağlarında çalışmaya uyumlu hale getiren mikroşerit antenlerdir. Öte yandan, bu antenler, zayıf kazanç ve dar bant genişliği gibi bazı sorunlara dayanır. Bu çalışmada, iki implant grafen pulu ile bir dikdörtgen mikroşerit yama anteni (RMPA), CST anten simülasyon yazılımı üzerinde simüle edilmiş ve optimize edilmiştir. Grafen malzemesinin pulları, uygulanan voltaj arttığında pul empedansının en aza indirildiği ve bunun tersi olduğu yüzey empedansının değişmesine yol açan uygulanan voltaja dayalı olarak frekansı yeniden yapılandırmaya yardımcı oluyor. Böylece çalışma frekansında bir kaymaya neden olur. Performansı iyileştirmek için anten kazancını artırmak için dizi yapısı kullanılır. Önerilen anten, tek anten elemanı için bir kazanç (6.12-4.99 dBi) ile yaklaşık (27.75-29.4 GHz) frekans aralığında çalışmaktadır. Dizi konfigürasyonu için frekans (27.95-28.84 GHz) aralığında ve kazanç (11 dBi) civarındadır.
Özet (Çeviri)
With the recent development in the communication technology and increase the connected machines (things) in the network the congestion happen which lead to minimising the data rate. So, the operators newly placed the base for the 5G and already begin in some countries by utilising the higher frequencies (e.g. 28GHz). One of the most popular antenna types is the microstrip antennas which is characterised by their small size and agile weight which make them compatible to operate in the 5G networks. On the other hand, these antennas endure some issues such as the poor gain and the tight bandwidth. In this work, a rectangular microstrip patch antenna (RMPA) with two implant graphene flakes is simulated and optimised base on the CST antenna simulation software. The flakes of the graphene material are helping to reconfigure the frequency based on the applied voltage that leads to variate its surface impedance where the flake impedance minimised once the applied voltage increased and vice-versa. Thus, resulting in a shift in the operating frequency. In order to improve the performance, the array structure is utilised to increase the antenna gain. The proposed antenna operates in the range of frequency about (27.75- 29.4 GHz) with a gain (6.12-4.99 dBi) for the single antenna element. While for the array configuration the frequency is about the range of (27.95-28.84 GHz) and the gain is about (11 dBi).