Kiracıdan kaynaklı tahliye davaları ve bu davaların uygulama süreçleri
Tenant eviction cases and implementation processes of these cases
  1. Tez No: 804906
  2. Yazar: ZEYNEP YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Konut, insanlığın başlangıcından itibaren insanoğlunun temel ihtiyaçlardan biri olmuştur. Yaşam devam ederken insanlar, barınmak için konuta, çalışıp hayatını idame ettirebilmek için işyerlerine ihtiyaç duymuşlardır. Bu sebeple taşınmaza ilişkin kiralamalar, günümüzde milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. Malik olamayanlar, barınma ve işyeri ihtiyacını giderebilmek için taşınmaz kiralama yoluna gitmişler, böylece hem konut hem de işyeri edinmeye çalışmışlardır. Kira Hukukunun temelleri, Türk Medeni Kanun'da (4 Ekim 1926) atılmıştır. Kiracı ve kiraya verenin hakları 6098 sayılı TBK ile koruma altına alınmıştır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 04.02.2011 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanmıştır. 01.07.2012'de ise; yürürlüğe girmiştir (m. 648). Bu çalışmamızda, kiracıların konut ve çatılı taşınmazlardan hangi sebeplerle tahliye ettirilebileceği, tahliyenin hangi yollarla yapılacağı, kiracının kiracılığından doğan hakları açıklığa kavuşturularak, tahliye davalarının işleyiş ve ilerleyiş süreçleri üzerinde durulmuştur. Kiracıdan kaynaklı tahliyeye ilişkin davalar, kiraya veren ve kiracı arasındaki ilişkiler, davaya sebep olan haller, dava süreçleri, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Kiracının ve kiracılığın önemli olduğuna dikkat çekilerek, kiracının kanunen desteklendiğini, korunduğunu, mağduriyetinin önüne geçilmeye çalışıldığını, kiraya verenin kiracıyı taşınmazdan keyfi sebeplerle tahliye edemeyeceğini, tahliye için zorunlu olan nedenleri taşıması gerektiği konuları ele alınmıştır. Kiracıların kiraya veren karşısında pek çok hakka sahip olduğu gözler önüne serilmiştir. Tezimizde, kiracıdan kaynaklı tahliyeye ilişkin davalar, davaya sebep olan haller, dava süreçleri, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde ele alınarak incelenmiştir. Konut ve çatılı işyeri olarak kiraya verilen taşınmazlar ile ilgili olan düzenlemeler ele alınmış olup, çatısız semt pazarı, panayır vb. taşınmazları kapsamamaktadır. Kiraya veren ve kiracı arasındaki ilişkiler, taşınmazın tahliyesine ilişkin davalar, neden-sonuç ilişkisi içerisinde söz konusu kanunlar çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing has been one of the basic needs of human beings since the beginning of humanity. During the course of life, people have needed housing for shelter and workplaces for working and making a living. For this reason, leases related to immovable property concern millions of people today. Those who cannot become owners have resorted to leasing immovable property in order to meet their housing and workplace needs, thus trying to acquire both housing and workplace. The foundations of the Lease Law were laid in the Turkish Civil Code (4 October 1926). The rights of the lessee and the lessor are protected by the TCO numbered 6098. Turkish Code of Obligations No. 6098 was published in the Official Gazette on 04.02.2011. On 01.07.2012, it entered into force (Art. 648). In this study, the reasons for the eviction of tenants from residential and roofed immovable properties, the ways of eviction, the rights of the tenant arising from the tenancy are clarified, and the functioning and progress of the eviction cases are emphasised. The lawsuits related to the eviction arising from the tenant, the relations between the lessor and the tenant, the situations that cause the lawsuit, the lawsuit processes are examined within the framework of the provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098. By drawing attention to the importance of the tenant and tenancy, it has been discussed that the tenant is supported, protected and tried to prevent victimisation by law, that the lessor cannot evict the tenant from the immovable for arbitrary reasons, and that there must be compulsory reasons for eviction. It is aimed that the lessees should act with the awareness that they have many rights against the lessor, and the lessor; the necessity of protecting the social balance by protecting the right to property.In our thesis, the lawsuits for eviction arising from the tenant, the circumstances that cause the lawsuit, and the litigation processes are examined within the framework of the Turkish Code of Obligations No. 6098. The regulations regarding the immovables leased as residential and roofed workplaces are discussed and do not cover immovables such as neighbourhood markets, fairs, etc. without roofs. The relations between the lessor and the lessee and the lawsuits related to the eviction of the immovable are evaluated within the framework of the laws in question within the cause and effect relationship.