Konjenital nazolakrimal kanal tıkanıklığında nazal ve oküler flora mikrobiyomunun polimeraz zincir reaksiyonu temelli karakterizasyonu ve mikrobiyom ilişkili metabolik yolakların fonksiyonel analizi
Polymerase chain reaction based characterization of nasal and ocular flora microbiome in congenital nasolacrimal duct occlusion and functional analysis of microbiome related metabolic pathways
- Tez No: 804907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YÜKSEL, PROF. DR. FATMA YÜLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) bazlı yöntemler kullanarak tek taraflı konjenital nazolakrimal kanal tıkanıklığı (KNLKT) olan çocukların nazal ve oküler yüzey florasında Streptecoccus pnemonia, Staphylococcus aureus, Hemophilus influenzae, Serratia marcescens, Moraxella catarrhalis karakterizasyonu ile bu bakterilerin biyoaktivite ve enzimlerinin tanımlanmasını yapmak, yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş sağlıklı çocuklar karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Sondalama yapılmadan önce, tek taraflı KNLKT olan 26 hastanın her iki taraf inferior meatus ve oküler yüzeylerinden sürüntü örnekleri alındı. Ayrıca tek taraflı şaşılık veya pitozis cerrahisi uygulanan çocukların kontralateral oküler yüzey ve inferior meatuslarından alınan örnekler kontrol grubunu oluşturdu. Örneklerde bakteri varlığı ve miktarı, bakteriye özgü primerler kullanılarak analiz edildi. Bakteri miktarını belirlemek için döngü eşiği (Ct) değeri kullanıldı. Düşük Ct değeri, numunede daha fazla bakteri DNA/RNA olduğu anlamına gelmekteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: To characterize Streptococcus pneumonia, Staphylococcus aureus, Hemophilus influenza, Serratia marcescens, and Moraxella catarrhalis in the nasal and ocular surface flora of children with unilateral congenital nasolacrimal duct obstruction (CNLDO) using polymerase chain reaction (PCR)-based methods, and to identify the bioactivity and enzymes of these bacteria, and to compare age- and sex-matched healthy children. Materials and methods: Before probing, the swab samples were taken from the bilateral inferior meatus and ocular surfaces of 26 patients with unilateral CNLDO. Also, samples taken from the contralateral ocular surface and inferior meatus of the children who underwent unilateral strabismus or ptosis surgery constituted the control group. The presence and quantity of bacteria in the samples were analyzed by using primers specific to the bacteria. The cycle threshold (Ct) value was used to determine the amount of bacteria. The lower Ct value means there was more bacteria DNA/RNA in the sample.