İzmir ili örümcek çeşitliliğinin DNA barkodlama ile araştırılması
Spider biodiversity in Izmir province based on DNA barcoding
- Tez No: 804916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KOBAN BAŞTANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Biyoçeşitliliğin oldukça fazla olduğu Arachnida sınıfına ait olan örümceklerin sınıflandırılmasında kullanılan yöntemlerin artması ile yapılan çalışmalar sonucu, sınıflandırmalar netleşmeye başlamıştır. Sınıflandırılması sorunlu olan taksonlar moleküler temelli çalışmalar ile desteklenerek daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bu tezde, İzmir'in çeşitli bölgelerinden toplanan örümceklerin türlerinin belirlenmesi için moleküler veriler kullanılmıştır. Örümceklerin sınıflandırılmasında morfolojik yöntemlerin kullanılabilmesi için üzerinde çalışılan taksonların ergin bireyler olması gerekmektedir. Çünkü pek çok tür ayrımında eşeysel organların yapısı incelenmektedir. Bununla beraber daha doğru sonuçlar elde edilebilmesi için hem erkek hem de dişi bireylerin incelenmesi gerekmektedir. Urla, Çeşme, Karaburun ve Bergama çevresinden yapılan arazi çalışmalarında toplam 53 Örnek el ile toplanmıştır. Toplanan örneklerin türlerini belirlemek için DNA barkodlama tekniği uygulanmıştır. DNA barkodlama; Sitokrom C oksidaz Alti ünite 1 geni bölgesinin PCR teknikleri ile çoğaltılarak standart bir fragmanın dizilenmesini ve tanılanmasını kapsayan taksonomik bir yöntemdir. Elde edilen sonuçlar hem uluslararası gen bank verileri hem de morfolojik veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the studies carried out with the increase in the methods used in the classification of spiders belonging to the Arachnida class, where biodiversity is quite high, the classifications have started to become clear. Taxa whose classification is problematic have been supported by molecular-based studies, providing more accurate results. In this thesis, molecular data were used to determine the species of spiders collected from various regions of İzmir In order to use morphological methods in the classification of spiders, the taxa studied must be adult individuals. Because the structure of the genital organs is examined in many species distinctions. However, in order to obtain more accurate results, both male and female individuals should be examined. A total of 53 Samples were collected by hand in field studies from Urla, Çeşme, Karaburun and Bergama surroundings. DNA barcoding technique was applied to determine the types of samples collected. DNA barcoding, is a taxonomic method involving the sequencing and identification of a standard fragment by amplifying the cytochrome C oxidase Six unit 1 gene region by PCR techniques. The obtained results were compared with both international gen bank data and morphological data.