Su altı yaşamının incelenmesi amacıyla kullanılacak bir robot balığın tasarımı ve üretimi
Design and production of a robotic fish to be used for underwater research
- Tez No: 804915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu projede, su altı araştırmalarında kullanılmak üzere bir robot balık prototipinin tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu robot balık, karangiform türünde yüzme davranışını taklit eden esnek bir kuyruk yüzgecine sahiptir. Balığın şekli, basitlik amacıyla temel geometrik formlardan ibaret biçimde, özgün olarak tasarlanmıştır. Balığın gövdesi üç boyutlu yazıcıyla, esnek kuyruk ise kalıplama yöntemiyle RTV-2 silikon malzemeden üretilmiştir. Tasarım ve montajı tamamlandıktan sonra sızdırmazlık testleri yapılmıştır. Ardından hidrostatik denge ve stabilite testleri yapılmıştır. Bu projede tasarlanan robot balık, su altında temel fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir. İlerde, kullanılacak uygulamaya özgü (ultrasonik mesafe duyargası gibi) ilave duyargalar ile donatılabilecek haldedir.
Özet (Çeviri)
In this project, the design and manufacturing of a robotic fish prototype to be used for underwater research were carried out. The robotic fish mimics the flexible motion kinematics of a carangiform swimmer tail found in nature. The unique shape of the fish comprises basic geometric forms due to their simplicity. The body of the fish was produced with RTV-2 silicone by 3D printer, flexible tail molding method. The design and assembly of performed and then tested for leakage. This was followed by hydrostatic balance and stability tests of the full assembly. The robotic fish designed in this project is capable of performing basic swimming underwater. In the future, it is possible to equip the prototype with sensors (such as an ultrasonic proximity sensor) depending on the application.