Irak'ın diyala şehrinde üniversitede okuyan kız öğrencilerin infertilite, cinsel sağlık ve üreme sağlığı okuryazarlığının değerlendirilmesi
Evaluation of infertility, sexual and reproductive HEALTH literacy of female university students in diyala, İraQ
  1. Tez No: 804936
  2. Yazar: ASMAA ZAID KHALEEFAH AL-NUAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Irak'ın Diyala şehrinde‎ üniversitede okuyan kız öğrencilerin infertilite, cinsel sağlık ve üreme sağlığı okuryazarlıklarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Irak'ın Diyala şehrinde bulunan Diyala Devlet Üniversitesinde okuyan, Mayıs 2022- Temmuz 2022 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 384 kız öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve İnfertil Kadınlar için Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Okur Yazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklere (sayı, yüzde dağılımları, ortalama, standart sapma) ek olarak, sosyodemografik özelliklere göre İnfertil kadınlar için Cinsel ve Üreme Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği Puan Ortalamalarının Karşılaştırılması değerlendirilirken ikili grup ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi; üç ve daha fazla ortalama arasındaki farkın karşılaştırılmasında tek yönlü varyans testi (One-Way ANOVA); alt grup analizlerinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %50'sinin 21-23 yaş aralığında olduğu, % 73,4'ünün bekar olduğu, % 79,2'sinin çalışmadığı, % 65,4'ünün gelirinin giderine denk olduğu, % 66,7'sinin 1-5 arası kardeşinin olduğu, % 47,2'sinin de köy/kasaba da yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to evaluate the infertility, sexual and reproductive health literacy of female students studying at the university in Diyala, Iraq. It was conducted with 384 female students who were studying at Diyala State University in Diyala, Iraq, and voluntarily agreed to participate in the study between May 2022 and July 2022. Personal Information Form and Sexual and Reproductive Health Literacy Scale for Infertile Women were used to collect data in the study. In the analysis of data, in addition to descriptive statistics (number, percentage distributions, mean, standard deviation), Comparison of Sexual and Reproductive Health Literacy Scale Mean Scores for Infertile women according to sociodemographic characteristics was evaluated. one-way test of variance (One-Way ANOVA) to compare the difference between three or more means; Tukey HSD test was used in subgroup analysis. The findings were evaluated at the 95% confidence interval and at the 5% significance level. 50% of the students participating in the research are between the ages of 21-23, 73.4% are single, 79.2% are not working, 65.4% are equal to their income, 66.7% are 1- It was determined that he had between 5 siblings and 47.2% of them lived in a village/town.