Artırılmış gerçeklik temelli uygulamaların 3. sınıf hayat bilgisi dersindeki akademik başarı, tutum ve eğlenme düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of augmented reality-based applications on academic success, attitudes and level of fun in 3. grade life study course
  1. Tez No: 804947
  2. Yazar: MUHİTTİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZMİ TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, artırılmış gerçeklik temelli uygulamalarının öğrencilerin Hayat Bilgisi dersindeki akademik başarı, derse yönelik tutum ve eğlenme düzeyi deneyimlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Siirt il merkezinde öğrenim gören ilkokul üçüncü sınıf öğrencileri arasından, iki farklı okulda yer alan dört üçüncü sınıf şubesi örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmanın uygulama süreci 10 hafta sürmüştür. Araştırmada öntest - sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu desen, öğrencilerin başarı, tutum ve eğlenme düzeylerinin kontrol edilebilmesini sağlamıştır. Araştırmada, Hayat Bilgisi Dersi Başarı Testi, Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği ve Hayat Bilgisi Dersinde Eğlenme Düzeyini Belirleme Ölçeği adlı ölçekler kullanılmıştır. Bu ölçekler, öğrencilerin başarılarını, tutumlarını ve eğlenme düzeylerini ölçerek araştırmanın temel sorularını yanıtlamaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 (Sosyal Bilimler için İstatistik Programı) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları ve tutumları üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Ancak, artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin eğlenme düzeylerine deney grubu lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, artırılmış gerçeklik teknolojisinin eğitimdeki rolünün daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Araştırma sonuçlarına göre, artırılmış gerçeklik teknolojisinin öğretim materyallerinin daha etkili bir şekilde sunulmasına yardımcı olabileceği ve öğrencilerin hayat bilgisi dersine yönelik verimliliğini artırabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, artırılmış gerçeklik teknolojisinin öğrencilerin derslere olan ilgisini artırabileceği ve öğrenme sürecini daha eğlenceli hale getirebileceği görülmektedir. Bu araştırmanın sonuçları, artırılmış gerçeklik teknolojisinin eğitimdeki rolünün daha iyi anlaşılmasına yapacağı katkı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of augmented reality-based applications on students' academic achievement, attitude towards the course and level of fun in the Life Science course. Within the scope of the research, four third grade students in two different schools were determined as samples among the third grade primary school students studying in Siirt city center. The implementation process of the research lasted 10 weeks. A quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used in the research. This pattern enabled the students to control their achievement, attitude and fun levels. In the research, the scales named Life Science Lesson Achievement Test, Life Science Lesson Attitude Scale and Life Science Lesson Level of Fun Determination Scale were used. These scales were prepared to answer the basic questions of the research by measuring students' achievements, attitudes and fun levels. The data of the research were analyzed using SPSS 22.0 (Statistics Program for Social Sciences). As a result of the research, it was seen that augmented reality applications did not make a significant difference on the academic achievement and attitudes of the students. However, it was determined that the augmented reality applications showed a significant difference in the fun levels of the students in favor of the experimental group. These results will contribute to a better understanding of the role of augmented reality technology in education. According to the results of the research, it is thought that augmented reality technology can help to present the teaching materials more effectively and increase the productivity of the students towards the life studies course. In addition, it is seen that augmented reality technology can increase students' interest in lessons and make the learning process more enjoyable. The results of this research are important in terms of its contribution to a better understanding of the role of augmented reality technology in education.