Artırılmış gerçeklik temelli uygulamaların dinleme/izleme becerisi üzerine etkisi
The effect of augmented reality based applications on listening/watching skills
- Tez No: 855049
 - Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı artırılmış gerçeklik uygulamaları temelinde geliştirilen dinleme/izleme etkinliklerinin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin dinleme/izleme becerisi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma sürecinde deneysel yöntem ile veriler toplanmıştır. Çalışma deneysel bir uygulama sürecini içermektedir. Süreçte öncelikle öğretmenlerle yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmış ve sonrasında gelen dönütlere göre dinleme metinleri oluşturulmuştur. Bundan sonra yalnız dinleme, video temelli dinleme/izleme ve artırılmış gerçeklik temelli dinleme/izleme içerikleri hazırlanmıştır. Tez çalışması kapsamında 6. sınıfta okuyan 2 deney 1 kontrol olmak üzere 3 farklı öğrenci grubu ile çalışılmıştır. Bu süreçte artırılmış gerçeklik uygulamarıyla gerçekleştirilen dinleme/izleme etkinliklerinde 43 öğrenci, video uygulamalarında 44 öğrenci ve normal dinleme uygulamalarında 43 öğrenci yer almıştır. Çalışma gruplarına 8 haftalık bir program uygulanmıştır. Sonuç olarak artırılmış gerçeklik temelli ve video temelli uygulamaların normal dinleme uygulamalarından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışma üst düzey zihinsel becerilerin kazandırılmasında etkili olmuştur. Bu uygulamaların ders kitaplarında yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of listening/watching activities developed on the basis of augmented reality applications on the listening/watching skills of 6th grade secondary school students. During the research process, data was collected by experimental method. The study includes an experimental application process. In the process, first a semi-structured interview was held with the teachers and then listening texts were created according to the feedback. After this, solo listening, video-based listening/watching and augmented reality-based listening/watching contents were prepared. Within the scope of the thesis study, 3 different groups of 6th grade students were studied: 2 experimental and 1 control. In this process, 43 students took part in the listening/watching activities carried out with augmented reality applications, 44 students in the video applications and 43 students in the normal listening applications. An 8-week program was applied to the study groups. As a result, it has been determined that augmented reality-based and video-based applications are more effective than normal listening applications. The study was effective in gaining high-level mental skills. It is recommended that these practices be disseminated in textbooks.