Kamu-özel işbirliği projelerinin hukuki açıdan değerlendirilmesi: Türkiye'de uygulama ve iyileştirme önerileri
Legal evaluation of public-private cooperation projects: Implementation and improvement recommendations in Turkey
  1. Tez No: 804950
  2. Yazar: SEDAT ANARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIZILTAŞ UZUNALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri, özellikle son yıllarda dünya genelinde giderek yaygınlaşan bir iş modeli olarak öne çıkmaktadır. Bu model, kamu kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması, özel sektörün tecrübe, sermaye ve teknolojik kapasitesinin kullanımı ile birlikte kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin de bu alanda ciddi bir ivme yakalaması, birçok sektörde KÖİ projeleri gerçekleştirmesi ve bu projelerin toplam tutarının milli gelirin %5'ine ulaşması, bu modelin ülkemizdeki önemini arttırmaktadır. Ancak, KÖİ projelerinin hukuki boyutu, bu modelin başarısının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Zira bu projelerde yer alan taraflar arasındaki sözleşmelerin hukuki geçerliliği, işbirliği sürecinin tüm aşamalarında doğru bir şekilde uygulanması, projelerin başarısında kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca, KÖİ projelerinde sıkça karşılaşılan hukuki sorunların da ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Bu sorunlar, devlet garantileri, ticari sır, uluslararası tahkim ve sözleşme yönetimi gibi konuları kapsamaktadır. Bu tez çalışması, yukarıda belirtilen ihtiyaçtan hareketle hazırlanmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki KÖİ projelerinin hukuki boyutunu detaylı bir şekilde inceleyerek, bu alanda uygulanan pratikleri değerlendirmek ve iyileştirme önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Public-Private Partnership (PPP) projects stand out as a business model that has become increasingly widespread throughout the world, especially in recent years. This model has emerged in order to use public resources effectively, to increase the quality of public services together with the use of experience, capital and technological capacity of the private sector. The fact that Turkey has gained a serious momentum in this field, has realized PPP projects in many sectors and the total amount of these projects reaches 5% of the national income, increases the importance of this model in our country. However, the legal dimension of PPP projects is an important part of the success of this model. Because the legal validity of the contracts between the parties involved in these projects and their correct implementation at all stages of the cooperation process play a critical role in the success of the projects. In addition, legal problems frequently encountered in PPP projects need to be addressed in detail. These issues cover topics such as government guarantees, trade secrets, international arbitration and contract management. This thesis study has been prepared based on the above-mentioned need. The main purpose of the study is to examine the legal dimension of PPP projects in Turkey in detail, to evaluate the practices applied in this field and to offer improvement suggestions.