Aslı Der'in eserlerinde çocuk ve aile ilişkisi
The relationship of child and family in Aslı Der's works
  1. Tez No: 804962
  2. Yazar: TUĞBA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Edebiyat, toplumu yönlendirmede ve geliştirmede temel bileşenlerin en önemlilerindendir. Bu bağlamda toplumun çekirdeği durumundaki aile ve ailenin toplumu yapılandırmada yetiştireceği çocukların önemi açıktır. Zira insana yapılan yatırım bir yönüyle topluma diğer yönüyle de medeniyete katkı sunmaktadır. Edebiyatın önemli dallarından biri olarak çocuk edebiyatı gerek çocukları gerekse aileleri yakından ilgilendirmektedir. Bu konuda günümüz yazarlarından Aslı Der'in eserleri içerik ve çeşitlilik yönüyle tarafımızca incelenmeye değer bulunmuştur. Araştırmamızda Aslı Der'e ait çocuk kitaplarının çocuk ve aile ilişkisi bağlamında veriler sunup sunmadığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Öncelikle çocuk edebiyatı başlığı altında kavramsal çerçeve ele alınmıştır. Araştırmada yazarın yedi kitabı incelenmiş ve veriler değerlendirilirken nitel araştırma tekniklerinden doküman incelenmesi yöntemiyle konu, çocuk ve aile özelinde ele alınmıştır. Araştırma neticesinde Aslı Der'in eserlerinin çocuk ve aile ilişkisi çerçevesinde zengin veriler sunduğu ve felsefik içerik barındıran mesajlarını fantastik ögelerle destekleyerek çocuklara ilettiği görülmüştür. Bu anlamda eserlerin tümünde aynı yoğunlukta olmamakla beraber çocuk aile ilişkisinde temel kabul edilebilecek sevgi, iletişim, empati, özlem ve güven gibi duyguların işlendiğine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Literature is one of the most important components in guiding and developing the society. In this context, the importance of the family, which is the core of the society, and the children that the family will raise in structuring the society is obvious. Because the investment made in people contributes to society in one aspect and to civilization in the other. As one of the important branches of literature, children's literature is closely related to both children and families. On this subject, the works of Aslı Der, one of today's writers, have been found worthy of our review in terms of content and diversity. In our research, it is aimed to determine whether Aslı Der's children's books provide data in the context of child and family relationship. First of all, the conceptual framework was discussed under the title of children's literature. In the research, the author's seven books were examined and while the data were being evaluated, the subject, child and family were discussed with the method of document analysis, one of the qualitative research techniques. As a result of the research, it has been seen that Aslı Der's works provide rich data within the framework of the child and family relationship, and that she conveys her philosophical messages to children by supporting them with fantastic elements. In this sense, although not at the same intensity in all of the works, it has been found that emotions such as love, communication, empathy, longing and trust, which can be considered basic in the child-family relationship, are processed.