Ebeveynlerin sezgisel yeme davranışının okul öncesi ve okul çağı çocuklarda seçici yeme üzerine etkisi
The effect of parental intuitive eating behaviour on picky eating of preschool and school age children
- Tez No: 804968
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Seçici yeme, çocukluk döneminde yaygın bir beslenme sorunudur. Ebeveynlerin yeme tutum ve davranışları, çocukların beslenme alışkanlıklarını etkiler. Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma ebeveynlerin sezgisel yeme davranışlarının okul öncesi ve okul çağı çocuklarda seçici yeme davranışını nasıl etkilediğini değerlendirmek amacı 4-11 yaş arası çocuğu olan 143 ebeveyn ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlere, Genel Bilgi Anketi, Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26), Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2), Çocuk Beslenme Anketi (ÇBA), Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi (EBTA) ve Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA) uygulanmıştır. Beslenmeden sorumlu kişi anne olduğunda (n=134) anne BKİ sınıflamasına göre çocuk BKİ sınıflamasının dağılımı istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.002). Zayıf çocuklarda annesi zayıf olanların oranı, obez olanlara göre anlamlı olarak yüksektir. Obez çocuklarda annesi obez olanların oranı, normal olanlara göre anlamlı olarak yüksektir. BKİ'si normal olan annelerin SYÖ-2 toplam puanı ve duygusal değil fiziksel sebeplerle yeme skoru obezlere göre anlamlı derecede yüksektir.
Özet (Çeviri)
Picky eating is a common nutritional problem during childhood. Parents' attitudes and behaviours to food may influence children's eating habits. This cross-sectional descriptive study aimed to evaluate how parents' intuitive eating level affects picky eating behaviour in preschool and school-age children, with a sample of 143 parents who had children aged 4-11 years. General Knowledge Questionnaire, Eating Attitudes Test-26 (EAT-26), Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), Child Feeding Questionnaire (CFQ), Parental Feeding Style Questionnaire (PFSQ) and Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ) were administered to the parents participating in the study. When the responsible person for nutrition is the mother (n=134), the distribution of the child BMI classification according to the maternal BMI classification is statistically significant (p=0.002). The rate of underweight children with underweight mother, significantly higher than obese mother. The rate of obese children with obese mothers is significantly higher than in normal mothers. The total score of the IES-2 and the Eating for Physical Rather Than Emotional Reasons score was significantly higher in mothers with normal BMI than in obese mothers.