Sezgisel yeme eğitimin ebeveynlerin sezgisel yeme davranışları ve çocuklarını besleme tarzları üzerine etkisi
The effect of intuitive eating intervention on parents' intuitive eating behaviors and feeding styles of their children
  1. Tez No: 929377
  2. Yazar: PINAR ERDOĞAN SEZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışma ebeveynlere verilen sezgisel yeme eğitiminin; ebeveynlerin sezgisel yeme davranışları, çocuklarını besleme tarzları ve beslenme durumları üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 4-6 yaş arası çocuğu bulunan 60 ebeveyn dahil edilmiştir. Eğitim ve kontrol olarak iki gruba ayrılan ebeveynlerden eğitim grubuna 4 hafta boyunca sezgisel yeme eğitimi verilmiştir. Katılımcıların sezgisel yeme davranışları Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2) ile, çocuklarını besleme tarzları Ebeveyn Besleme Tarzı Anketi (EBTA) ile, beslenme durumları ise besin tüketim sıklığı ve 3 günlük besin tüketim kaydı alınarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm ebeveynler annelerden oluşmuştur. Müdahale sonrası eğitim ve kontrol grubunun antropometrik ölçümlerinde anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study evaluated the effects of an intuitive eating (IE) intervention for parents on their IE behaviors, parental feeding styles, and nutritional status. Materials and Methods: The study included 60 parents with children aged 4-6. The parents were divided into two groups: an intervention group, which received IE intervention for 4 weeks, and a control group. Parents' IE behaviors were measured with the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), feeding styles with the Parent Feeding Style Questionnaire (PFSQ), and nutritional status via food frequency questionnaires and 3-day food records. Results: All parents who participated in the study were mothers. No significant differences were observed in the anthropometric measurements between the intervention and control groups after the intervention (p>0.05).