Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemi döneminde yüzme antrenörlerinin kaygı düzeyleri ve stres algılarının araştırılması
Investigation of anxiety levels and stress perceptions of swimming trainers in the new type of coronavirus (Covid-19) pandemic period
- Tez No: 804977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda yüzme antrenörlerinin yeni tip koronavirüs (covid-19) dönemindeki kaygı ve stres algılarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız Türkiye'nin yedi bölgesi olan, Akdeniz, Karadeniz, Ege, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerini kapsamaktadır. Google Forms üzerinden online şekilde hazırlanan anketler dijital ortam aracılığıyla (mail, WhatsApp vb. iletişim ağları) katılımcılara ulaştırılmıştır. Çalışmamıza, 225 erkek, 231 kadın olmak üzere toplamda 456 yüzme antrenörü katılmıştır. Çalışmada Yüzme antrenörlerinin Yeni Tip Korona virüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği olarak Demir, Cicioğlu ve İlhan (2020) tarafından geliştirilen 16 madde ve 2 faktörden oluşan ölçek ve kişinin hayatındaki bir takım durumların ne derece stresli algılandığının ölçüldüğü, Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilmiş ve Eskin vd. (2013) tarafından Türkçeye uyarlanmış“algılanan stres ölçeği”kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25 analiz programına aktarılmış ve yapılan normallik testi sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği sonucuna varıldığı için Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre, Yeni Tip Korona Virüs (Covid-19) döneminde cinsiyet, medeni durum ve mesleki deneyim açısından yüzme antrenörlerinin kaygı ve stres düzeylerinde istatistiki olarak anlamlı farklılıklar tespit edilirken (p0.05). Bu doğrultuda, kadın antrenörlerin hem bireysel kaygı yönünden hem de sosyal kaygı yönünden erkek antrenörlere oranla daha fazla kaygı içinde olduğunu tespit edilmiştir. Ayrıca, bekar antrenörlerin, korona virüse yakalanınca kendi ihtiyaçlarını karşılayamama düşüncesi, korona virüs bulaşacak korkusuyla dışarı çıkmama, antrenmanları erteleme, konularında evli antrenörlere göre daha kaygılı olduğu; Mesleki olarak 10 yıl ve üstü mesleki deneyime sahip olan antrenörlerin günlük zorlukların üstesinden gelme, hayatlarındaki değişiklerle etkili bir biçimde başa çıkma konusunda, kişisel sorunları ele alma yeteneği konusunda diğerlerine göre daha başarılı olduğu ve stres düzeyinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the anxiety and stress perceptions of swimming coaches in the new type of coronavirus (covid-19) period. Our study covers the seven regions of Turkey, namely the Mediterranean, Black Sea, Aegean, Marmara, Central Anatolia, Eastern Anatolia and Southeastern Anatolia regions. Questionnaires prepared online via Google Forms were delivered to the participants via digital media (communication networks such as mail, WhatsApp, etc.). A total of 456 swimming trainers, 225 men and 231 women, participated in our study. In the study, the New Type Corona Virus (Covid-19) Anxiety Scale of Swimming Coaches was developed by Demir, Cicioğlu and İlhan (2020) with a scale consisting of 16 items and 2 factors and measuring how stressful situations in a person's life are perceived, Cohen, Kamarck and Mermelstein. (1983) and Eskin et al. (2013) adapted into Turkish, the“perceived stress scale”was used. The data obtained from the questionnaires were transferred to the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25 analysis program and Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were applied since it was concluded that the data did not show normal distribution as a result of the normality test. According to the results of the analysis, there were statistically significant differences in anxiety and stress levels of swimming coaches in terms of gender, marital status and professional experience during the New Type Corona Virus (Covid-19) period (p0.05). In this direction, it has been determined that female trainers are more anxious than male trainers in terms of both individual anxiety and social anxiety. In addition, single coaches are more worried than married coaches about the thought of not being able to meet their own needs when catching the corona virus, not going out for fear of contracting the corona virus, postponing training; It has been concluded that coaches who have 10 years or more professional experience are more successful than others in overcoming daily difficulties, coping with changes in their lives effectively, and the ability to handle personal problems, and have a lower level of stress.