Prematüre bebeklerin gelişimsel sürecinde uyku, duyusal işlemleme ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkinin incelenmesi: Düzeltilmiş ilk 1 yaş
Investigation of the relationship between sleep, sensory processing and executive functions in the developmental process of premature infants: First 1 year of corrected age
  1. Tez No: 804975
  2. Yazar: GÜLSEN SIRTBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı (i) prematüre bebeklerde 3. ve 12. aylarda yapılacak değerlendirmelerle gelişimsel süreçlerin parçası olan General Movements (GMs), uyku karakteristikleri, duyusal işlemleme, gelişimsel değerlendirme, yürütücü işlevlerin gelişimini ve farklılıklarını değerlendirmek, (ii) prematüre bebeklerde doğum haftasıyla GMs, uyku, duyusal işlemleme, gelişimsel sonuçlar ve yürütücü işlev ilişkilerini incelemek, (iii) 3. ve 12. ayda uyku ve duyusal işlemleme arasındaki ilişkiyi incelemek, (iv) 12. ayda yürütücü işlevler ve gelişimsel değerlendirmeler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışma kapsamında 32. hafta öncesi ve sonrası gestasyonel haftaya göre iki gruba ayrılan 81 prematüre bebek, düzeltilmiş 3. aylarında GMs, Genişletilmiş Bebek Kısa Uyku Anketi, Infant Sensory Profile-2 ve Bayley Bebek ve Çocuk Gelişimi Ölçeği – III (Bayley-III) kullanılarak değerlendirildi. Bebeklerin 12. ayda yapılan uzun dönem takiplerinde, yürütücü işlev testi, Genişletilmiş Bebek Kısa Uyku Anketi, Toddler Sensory Profile-2 ve Bayley-III testi uygulanmıştır. 3. ayda yapılan GMs, uyku karakteristikleri, duyusal işlemleme ve gelişimsel değerlendirme sonuçları açısından gruplar arasında fark yoktu (p>0,05). 12.ayda yapılan değerlendirmelerde duyusal işlemleme ve yürütücü işlev değerlendirmeleri arasında fark bulunmazken (p>0,05), grupların uyku karakteristiklerinden gece uyanık kalma süresinin 32 haftanın altında doğan grupta daha yüksek olduğu (p=0,044) ve yine bu grupta Bayley-III kognitif (p= 0,010) ve motor (p=0,006) değerlendirme sonuçlarının anlamlı olarak düşük olduğu bulundu. Erken dönem ayrıntılı GMs analizi sonucunda elde edilen Motor Optimalite Skoru (MOS) ve alt bölümleri, 3. ayda uyku karakteristiklerinden toplam uyku süresi, gece uyanık kalma süresi, uyku pozisyonu ve horlama ile, 3. ve 12.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is (i) to investigate the development and differences of General Movements (GMs), sleep characteristics, sensory processing, developmental assessment and executive functions, which are part of the developmental processes, in premature infants, with assessments to be made at the 3rd and 12th months, (ii) to examine the relationships between birth week and GMs, sleep, sensory processing, neurodevelopmental outcomes, and executive function (iii) to examine the relationship between sleep and sensory processing at the 3rd and 12th months, (iv) to examine the relationship between executive functions and neurodevelopmental assessments at the 12th months. 81 premature infants divided into two groups according to 32 gestational weeks, were evaluated using the GMs, a sleep questionnaire, the Infant Sensory Profile-2, and the Bayley-III when their corrected age was between 3 and 5 months. In the long-term follow-up of infants at 12 months, the executive function test, the Bayley-III, the Toddler Sensory Profile-2, and a sleep questionnaire were used. There was no difference between the results of GMs, sleep characteristics, sensory processing, and neurodevelopmental assessments used at the 3rd month of the premature groups (p>0.05). The sleep characteristics of the groups showed that the duration of staying awake at night was higher in the group born below 32 weeks, and again in this group, Bayley-III cognitive and motor results were found to be significantly lower.