Ayaktan tedavi alan psikiyatri hastalarında sağlık anksiyetesi ve içselleştirilmiş damgalanma algısı ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between health anxiety, internalized stigma and medication compliance in outpatients
  1. Tez No: 804978
  2. Yazar: AYDAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ayaktan tedavi alan psikiyatri hastalarında sağlık anksiyetesi ve içselleştirilmiş damgalanma algısı ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yürütülen araştırma 286 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Morisky Tedavi Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı testler (ortalama, standart sapma, medyan, yüzde dağılımları) ile nonparametrik testler ve kolerasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği toplam puanı 60,65±15,32 ve sağlık anksiyetesi toplam puanı 20,46±9,33 olarak hesaplanmıştır. İlaç uyumu %33 oranında yüksek, %52 oranında orta düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A descriptive and correlational research was conducted with 286 psychiatric patients receiving outpatient treatment in order to determine the relationship between health anxiety and internalized stigma perception with medication adherence. Data were collected using the Internalized Stigma of Mental Illness Scale, Health Anxiety Scale, and Morisky Medication Adherence Scale. Descriptive statistics (mean, standard deviation, median, percentage distributions),nonparametric tests and correlation tests were used in data analysis. According to the research findings, the total score of Internalized Stigma of Mental Illness Scale was calculated as 60.65±15.32 and the total score of health anxiety was 20.46±9.33. Medication adherence was found to be high in 33%, moderate in 52% of the patients.