Gece yeme sendromunun depresyon ve anksiyete bozuklukları ile ilişkisi
The relation of night eating syndrome and depression and anxiety disorders
  1. Tez No: 282334
  2. Yazar: SUAT KÜÇÜKGÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. CELAL ÇALIKUŞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı depresyon ve anksiyete bozukluğu tanılı hastalarda Gece Yeme Sendromu (GYS) sıklığını ve sendrom ile ilişkilerini araştırmaktır.Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ayaktan Takip ve Tedavi Ünitesine başvuruda bulunan, DSM-IV TR'ye göre Majör Depresyon, Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB), Panik Bozukluk (PB) ve Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) tanılı 300 hasta alınmıştır. Katılımcılara yarı yapılandırılmış sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Envateri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAÖ), Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesi (MOKSL), Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ) ve Gece Yeme Anketi (GYA) uygulanmıştır.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 60'ında (%20) akşam aşırı yeme ve/veya haftada en az iki gece uykudan uyanarak yeme davranışı olduğu, bu hastaların 13'ünün (%21.6) bu şikayetlerinin psikiyatrik hastalık ve/veya psikofarmakolojik tedavi sonrasında başladığı tespit edilmiştir. Bu hastalar GYS olarak değerlendirilmediğinde, tüm hastaların %15.7'sinde (n=47) GYS tespit edilmiştir. Majör Depresyon tanısı alan hastalarda GYS sıklığı anlamlı olarak daha yüksek tespit edilmiştir. GYS olan kişilerde sigara kullanımı, geçmişte intihar girişimi varlığı, antipsikotik kullanım oranları, BKE ortalaması, BDE, BAÖ, ruminasyon ortalamaları daha yüksek, genel olarak uyku kaliteleri daha düşük tespit edilmiştir. Bu örneklemde depresyon düzeyi, BKE, sigara kullanımı ve uyku kalitesinin GYS belirleyicileri olduğu tespit edilmiştir.Sonuç: Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar özellikle majör depresyon hastalarında olmakla birlikte psikiyatri kliniğine başvuran hastalarda GYS'nin sık görülebileceği ve sendromun psikopatolojide artışa yol açabileceği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the prevalence of Night Eating Syndrome in patients with depression and anxiety disorders, as well as the relationship between these disorders and the syndromeMethod: The study was conducted at Bakirkoy State Hospital for Mental Health and Neurological Disorders. Three-hundred out-patients who had Major Depression, Panic Disorders, General Anxiety Disorders and Obsessive Compulsive Disorders participated in the study. The semi-structured socio-demographic form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Maudsley Obsessive-Compulsive Question List, Pitsburg Sleep Quality Index, and Night Eating Questionnaire were implemented.Results: Of the patients included in the study, 60 (20%) had evening hyperfhagia and / or wake up from sleep for eating at least two nights a week. Of these 60 patients, 13 (21.6%) had the night eating symptoms began after a psychiatric illness and/or a psychopharmacological treatment. When these 13 patients were not evaluated as NES, the prevalence of the NES in the sample was found as 15.7%. NES frequency was significantly higher in the patients diagnosed with major depression. Smoking, the presence of past suicide attempts, rates of antipsychotic drugs use, the average scores of body mass index (BMI), BDI, BAI, rumination were higher and quality of sleep were lower in the patients who had NES. In this sample, the level of depression, BMI, smoking and sleep quality were found to be determinants of NES.Conclusion: This study shows that NES may be frequently observed in patients admitted to psychiatric clinics, especially in those with major depression, and the study also shows that the NES may lead to an increase in psychopathology.