Sıçanlarda fibrinolitik aktivitenin hipoksik koşullarda değişimi
  1. Tez No: 80498
  2. Yazar: SELMİN TOPLAN URULUER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLA SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 36 ÖZET Araştırmamızda, hipoksik hipoksinin fibrinolitik ak- tivite üzerine etkisini albino sıçanlarda inceledik. Bu a- maçla sıçanları kontrol ve hipoksik grup olmak üzere 2 gru ba ayırdık. Hipoksik hipoksi oluşturmak' için hayvanlar gün de 22 saat olmak üzere bir hafta süreyle düşük basınç kama rasında 410 mmHg basıncı altında tutuldu. Bu süre sonunda hem kontrol, hemde hipoksik gruptan kan örnekleri alarak euglobulirı erime zamanı (EEZ), fibrin plâk çapı tayini ve plasma fibrinogen tayinleri yapıldı. Bu testlerin hepsi f ib r inol izis i değerlendirmekte kullanılan testlerdi. Bulgu larımızda hipoksik grubun euglobulin erime zamanını kısal ım ş, fibrinojen değerini azalmış, fibrin plak çapı değeri ni artmış bulduk. Bu sonuçlar bize hipoksinin fibrinolitik sistemi aktive ettiğini ve aktivatör salgılanmasını hızlan dırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effect of hypoxic hypoxia on fibrinolytic activity has been investigated. The rats were divided into two groups. The first group was the control group and the second group was the hypoxic group. The rats were subjected to the chronic hypoxic hypoxia temporarily in the low pressure chamber (410 mmHg) for seven days. After seven days, the blood samples were drawn from the both of the groups and the parameters like euglobulin lysis time, fibrin plate diameter and the plasma fibrino gen were determined in plasma to see the effect of hypoxic hypoxia on fibrinolysis. As a result of this study euglobulin lysis time and plasma fibrinogen were found to be low and fibrin plate diameter was found to be high in hypoxic hypoxia group than that of the control group. These results showed us that the hypoxic hypoxia increased the fibrinolytic activity and stimulated the release of the activators in blood.