Diyabetik ve obeziteli hastalarda ppar-y ve trhr genlerinin, genetik varyasyonlarının incelenmesi
Investigation of ppar-y and trhr genes and genetic variations in patients with diabetes and obesity
  1. Tez No: 804981
  2. Yazar: VEDAT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK, PROF. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN, PROF. DR. ALİ OSMAN GÜROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Diyabet hastalığının etiyolojisinde önemli bir rol oynayan obezite, patogenez ve patofizyoloji açısından diyabet ile benzerlik göstermektedir. Kalıtımın ifadesini değiştiren epigenetik etkiler ile beraber kalorisi yüksek gıdaların tüketimine hareketsiz yaşam tarzının katılması sonucu enerji homeostazının bozulması obezitenin gelişimini hızlandırmaktadır. Diyabetik hastalarda yapılan polimorfizm çalışmaları, PPAR-γ ve TRHR'nin hastalık gelişiminde ilişkisi düşünülen aday genlerden olduğunu göstermiştir. Çalışmamızın amacı ülkemizdeki diyabet hastalarında PPAR-γ (rs1801282) ve TRHR (rs16892496) genotipleriyle hastalık gelişimi ilişkisini incelemektir. Bu sebeple araştırmaya 80 diyabetik obez, 80 diyabetik olmayan obez ve kontrol grubumuz için 79 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Araştırmamızda PPAR-γ ve TRHR gen polimorfizmini belirlemek için DNA izolasyonu ve Real-Time PCR uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçların istatistiksel analizi One Way ANOVA, Ki-kare, Kruskal-Wallis ve Post-hoc testleri ile değerlendirilmiştir. PPAR-γ polimorfizmi için CG ve GG genotipleri ve TRHR polimorfizmi için AA genotipi taşıyanlar hasta grubunda daha sık görülmüştür. Buna göre hasta grubunda PPAR-γ (rs1801282) geninin GG genotipini taşıyanların CC ve CG genotiplerini taşıyanlara göre BKİ (kg/m2) değerleri açısından daha yüksek ve anlamlı olduğu belirlenmiştir. TRHR (rs16892496) geninin AC genotipi taşıyan hasta grubunda boy parametresi açısından AA ve CC genotiplerini taşıyanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir. PPAR-γ ve TRHR genlerinin obezite ve diyabete yanıtta koruyucu bir faktör olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmamız bir vaka-kontrol çalışması olup, diyabetik ve obez bireylerde PPAR-γ ve TRHR gen polimorfizmlerini saptamak üzere tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity, which plays an important role in the etiology of diabetes, is similar to diabetes in terms of pathogenesis and pathophysiology. In addition to genetic factors, environmental factors such as sedentary lifestyle and increase in high-energy diet consumption contribute to the development of obesity. Polymorphism studies in diabetic patients have shown that PPAR-γ and TRHR are candidate genes that are thought to be associated with disease development. The aim of our study is to examine the relationship between PPAR-γ (rs1801282) and TRHR (rs16892496) genotypes and disease development in diabetic patients in our country. For this reason, 80 diabetic obese, 80 non-diabetic obese and 79 healthy individuals for our control group were included in the study. In our research, DNA isolation and Real-Time PCR applications were used to determine the PPAR-γ and TRHR gene polymorphism. Statistical analysis of the obtained results was evaluated with One Way ANOVA, Chi-square, Kruskal-Wallis and Post-hoc tests. Those with the CG and GG genotypes for the PPAR-γ polymorphism and the AA genotype for the TRHR polymorphism were more common in the patient group. Accordingly, in the patient group, it was determined that those carrying the GG genotype of the PPAR-γ (rs1801282) gene were higher and more significant in terms of BMI (kg/m2) value than those carrying the CC and CG genotypes. A statistically significant increase in height parameter was observed in the patient group carrying the AC genotype of the TRHR (rs16892496) gene compared to those carrying the AA and CC genotypes. The PPAR-γ and TRHR genes are thought to be a protective factor in the response to obesity and diabetes. Therefore, our study is a case-control study and was designed to detect PPAR-γ and TRHR gene polymorphisms in diabetic and obese individuals.