Allojenik mezenkimal kök hücreler ve mikroakışkan sistemle vücut dışında testisteki spermatogonyal kök hücre mikroçevresinin devamlılığının sağlanması
Providing the maintenance of spermatogonial stem cell niche in testis by allogeneic mesenchymal stem cells and microfluidic system
- Tez No: 804985
- Danışmanlar: PROF. DR. PETEK KORKUSUZ, ÖĞR. GÖR. SEVİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Tıbbi Biyoloji, Histology and Embryology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Prepubertal kanser vakalarında kemo ve radyoterapi uygulamaları nedeniyle erkek hastaların yarısında infertilite görülmektedir. Kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin (KİMKH) Sertoli hücreleriyle proliferatif faktörler salgılama karakterleri ve embriyonik kökenleri ortaktır. Mikroakışkan sistemleri (MaS), vücutta mikrovasküler akışı modelleyen yüksek teknolojik tıbbi cihazlardır. Tez çalışmasıyla geliştirilen MaS'ta KİMKH salgıları kullanılarak spermatogonyal kök hücrelerin (SKH) proliferasyonu ve farklılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışma; disiplinler arası, rastgele seçilmiş, kontrol grubu içeren, ileriye yönelik in vitro deneysel araştırma şeklinde yürütülmüştür. Bağımlı değişkenler ölçüm parametreleri, bağımsız değişkenler MaS, asılı damla (AD) sistemleri; KİMKH salgılarının kullanılıp kullanılmadığı gruplar ve zamandır (7, 28 ve 42 gün).
Özet (Çeviri)
Chemoradiotherapeutics used in childhood cancers result in permenant infertility in half of male patients. Bone marrow derived mesenchymal stem cells (BMMSC) share some of their secretomes and their embryonic origin with Sertoli cells which are main modulators of spermatogenesis. Microfluidic devices (MFD) are technologic platforms that simulate microvascular flow in the body. The study has been conducted as a randomized, prospective, experimental, interdisciplinary research. Dependent variables are the measurement parameters; the independent variables are the groups (MFD and hanging drop (HD); usage and not usage of MSC secretions) and the time (7, 28 and 42 days).