Yoğun bakım ünitesindeki hastaların algıladıkları çevresel stresörler ile anksiyete durumu ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between environmental stressors perceived by patients in the intensive care unit and anxiety status and sleep quality
- Tez No: 804986
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BALCI ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Başlık: Yoğun bakım ünitesindeki hastaların algıladıkları çevresel stresörler ile anksiyete durumu ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi Amaç: Araştırma, yoğun bakım ünitesindeki hastaların algıladıkları çevresel stresörler ile anksiyete durumu ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlı planlanan tanımlayıcı ve analitik araştırma türündedir. Gereç-Yöntem: Araştırma verileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde ikinci ve üçüncü basamak yoğun bakım birimlerinde (dahiliye, koroner, anestezi, göğüs yoğun bakım) 28 Şubat - 20 Kasım 2022 tarihleri arasında toplandı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği (YBÜÇSÖ)”,“Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ)”,“Spielberger Durumluk Kaygı Envanteri (STAI-S)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Independent Sample-t test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni düzeltmesi, Spearman korelasyon katsayısı, Binary Lojistik Regresyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, hastaların yaş ortalaması 62,18±13,98'dir, %61,5'i erkek, %38,5'i kadındır. YBÜÇSÖ puan ortalaması 72,72±12,67, STAI-S puan ortalaması 43,95±6,05'dir. PUKİ puan ortalaması 6,91±3,12 ile hastalar ortalama olarak kötü uyku kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title: Investigation of the relationship between environmental stressors perceived by patients in the intensive care unit and anxiety status and sleep quality Objective: The research is a type of descriptive research planned to evaluate the relationship between environmental stressors perceived by patients in the intensive care unit and anxiety status and sleep quality. Materials and Methods: The research was conducted with 200 patients between 28.02.2022 and 20.11.2022 in the second and third stage intensive care units (internal medicine, coronary, anesthesia, thoracic intensive care) at Eskişehir Osmangazi University Health Application and Research Hospital.“Patient Introduction Form”,“Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale (ICUESS)”,“Pittsburg Sleep Quality Indeks (PSQI)”,“Spielberger State Anxiety Inventory (STAI-S)”were used to collect the data. Independent Sample-t test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Bonferroni correction, Spearman correlation coefficient, Binary Logistic Regression analysis were used in the analysis of the data. Results: In the study, the average age of the patients was 62,18±13,98, 61,52% were male and 38,5% were female. The mean score of the ICUESS was 72,72±12,67 and the mean score of the STAI-S was 43,95±6,05. The mean score of PSQI is 6,91±3,12, patients have poor sleep quality on average.