Kahkaha yogasının primer infertil kadınların stres düzeyine etkisi
The effect of laughter yoga on the stress level of primary infertilite women
- Tez No: 804984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kahkaha Yogasının Primer İnfertil Kadınların Stres Düzeyine Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı kahkaha yogasının primer infertilite tanısı almış kadınların stres düzeylerine etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot Bu çalışma Randomize kontrollü çalışmadır. 10 Ağustos 2021- 22 Haziran 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Tüp Bebek Ünitesi'nde infertilite tedavisine başvuran 81 primer infertil kadın ile yürütülmüştür. Çalışmada deney grubundaki kadınlara dört hafta, haftada iki kez toplamda sekiz seans kahkaha yogası uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında“Anket Formu”ve“İnfertilite Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki kadınların tanıtıcı ve obstetrik özelliklerinin benzer olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Laughter Yoga on the Stress Level of Primary Infertile Women Aim: The aim of this study is to determine the effect of laughter yoga on the stress levels of women diagnosed with primary infertility. Materials and Methods: This study was a randomized controlled trial. It was conducted with 81 primary infertile women who applied for infertility treatment in the IVF Unit of Atatürk University Health Research and Application Center between 10 August 2021 and 22 June 2023. In the study, 8 sessions of laughter yoga were applied to the women in the experimental group twice a week for 4 weeks. Questionnaire form and Infertility Stress Scale were used to collect data. Results: It was determined that the women in the experimental and control groups were similar in terms of descriptive and obstetric characteristics (p0.05). It can be said that the stress levels of the women in the experimental and control groups were similar in all areas in the pre-test (p>0.05).