Investigating the role of serum prolidase enzyme activity and inflammatory laboratory parameters during the progression of type 2 diabetes mellitus
Tip 2 diabetes mellitus gelişim sürecinde enflamatuvar laboratuvar parametreleri ve serum prolidaz enzim aktivitesinin araştırılması
  1. Tez No: 804997
  2. Yazar: ABDALLAH ALASTL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Prolidaz enzimi, sitozolik bir metalloproteinaz olup karboksi ucunda prolin veya hidroksiprolin içeren iminodipeptitleri hidrolize eden bir enzimdir. Prolidaz enzimi, tip 2 diabetes mellitus ana özelliklerinden biri olan kronik enflamatuvar yanıttan etkilendiği düşünülen kolajen dönüşümünün düzenlenmesinde kritik bir rol oynar. Bu tez çalışmasında enflamatuvar laboratuvar parametreleri ve prolidaz enzim aktivitesinin diabetes mellitus gelişim sürecinde önemli bir rolü olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Yöntemler: Bu olgu-kontrol çalışmasına 41 sağlıklı gönüllü, 43 prediyabet, 41 makrovasküler komplikasyonları olmayan tip 2 diabetes mellitus ve 43 makrovasküler komplikasyonları olan tip 2 diabetes mellitus hastaları olmak üzere toplam 168 hasta dahil edildi. Biyokimyasal ve enflamatuvar paramertreler fotometrik ve elektrokemilüminesans yöntemler ile ölçülmüş olup SPEA ölçümünde kolorimetrik yöntem kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Prolidase enzyme is a cytosolic metalloproteinase that hydrolyzes the iminodipeptides with proline or hydroxyproline at the carboxy terminal end. It plays a crucial role in regulating the collagen turnover which is believed to be affected by the chronic inflammatory response, one of the main characteristics of type 2 diabetes mellitus. Therefore, this study aimed to investigate the role of serum prolidase enzyme activity and inflammatory parameters during the progression of T2DM. Method: A total of 168 subjects, 41 controls, 43 prediabetics, 41 type 2 diabetics without MVC and 43 type 2 diabetics with MVC were enrolled in this case-control study. Biochemical and inflammatory parameters were measured using photometric and electrochemiluminescence methods. SPEA was measured using the colorimetric method.