Parvoviral enteritisli köpeklerde bazı akut faz proteinlerin değerlendirilmesi
Evaluation of some acute phase proteins in dogs with parvoviral enteritis
  1. Tez No: 804998
  2. Yazar: SEREN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KABU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sunulan çalışmada 0-12 aylık yaş aralığındaki toplam 40 adet köpek kullanıldı. Yapılan klinik ve sistemik muayenelerde Canin Parvoviral enteritis semptomları gösteren köpeklere Canine Parvovirus (CPV) Ag Hızlı Test Kiti uygulandı pozitif sonuç veren köpekler çalışma grubunu (n=30), negatif sonuç veren sağlıklı köpekler ise kontrol grubunu (n=10) oluşturdu. Çalışma grubu ve kontrol grubundaki köpeklerin vena cephalica antebrachii'den tekniğe uygun olarak alınan kan örnekleri hematolojik ölçümler için EDTA'lı tüplere, kan serumu için biyokimya tüplerine alındı. Hematolojik olarak kan örneklerinde WBC (White Blood Cell), LYMP (Lymphocyte), RBC (Red Blood Cell), HB (Hemoglobin), HCT (Haemotocrit) ve PLT (Platelet) konsantrasyonları ölçüldü. Biyokimyasal parametreler için alınan antikoagulantsız kan örneklerinde Total Protein (TP) ve Albumin (ALB) konsantrasyonları ölçüldü. Aynı serumlardan Haptoglobin (HP), Seruloplazmin (CP) ve C-reaktif protein (CRP) konsantrasyonları ölçüldü. Yapılan çalışmada WBC, LYMP, RBC, HB, HCT, PLT değerlerinde parvoviral enteritis tespit edilen köpeklerde, kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Ayrıca TP, ALB, HP değerlerinde de parvoviral enteritis tespit edilen köpeklerde, kontrol grubuna göre istatistiki olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. CP ve CRP konsantrasyonlarında parvoviral enteritis tespit edilen köpeklerde kontrol grubuna göre yüksek değerler tespit edilmesine rağmen istatistiki olarak anlamlı farklılıklar belirlenmemiştir. Sunulan çalışma sonuçları dikkate alındığında HP, CP ve CRP'nin Canine Parvoviral enterititiste hematolojik, biyokimyasal ve klinik bulgularla beraber hastalığın teşhis ve prognozunun değerlendirilmesinde önemli bir parametre olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the presented study, a total of 40 dogs aged 0-12 months were used, with 30 dogs showing symptoms of Canine Parvovirus (CPV) infection and testing positive using the Canine Parvovirus (CPV) Ag Rapid Test Kit, forming the study group, and 10 healthy dogs testing negative forming the control group. Blood samples were obtained from the study and control groups using the vena cephalica antebrachii technique for hematological measurements in EDTA tubes and for serum biochemistry measurements in biochemistry tubes. Hematologic measurements of WBC, LYMP, RBC, HB, HCT, and PLT concentrations were measured, while Total Protein (TP) and Albumin (ALB) concentrations were measured for biochemical parameters. Haptoglobin (HP), Seruloplazmin (CP), and C-reactive protein (CRP) concentrations were measured in the same sera. Statistically significant differences were found in WBC, LYMP, RBC, HB, HCT, PLT, TP, and ALB values between dogs with parvoviral enteritis and healthy control dogs. Although CP and CRP concentrations were found to be higher in dogs with parvoviral enteritis than in the control group, no statistically significant differences were found. Based on the results of this study, we believe that HP, CP, and CRP are important parameters in diagnosing and evaluating the prognosis of Canine Parvo viral enteritis along with hematological, biochemical, and clinical findings.