Türkiye'deki fizyoterapistlerin kan akımı kısıtlamalı egzersiz uygulamaları ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of physiotherapists in Turkey related to blood flow restri̇cti̇on exercise practice
- Tez No: 805006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı kan akımı kısıtlamalı egzersiz (KAKE) uygulamalarının sahada kullanımını, bu kullanımın literatüre uygunluğunu ve fizyoterapistlerin bu uygulamaya olan tutumlarını incelemektir. Araştırmaya Türkiye'de çalışan 227 fizyoterapist dahil edilmiştir. Veri toplamada kullanılan anket katılımcılara Google Formlar bağlantısı kullanılarak ulaştırılmıştır. Anket kişisel bilgiler, kan akımı kısıtlamalı egzersiz metodolojisi (uygulama türü, kullanılan basınç, kullanılma nedeni, kullanılan cihaz, egzersiz sırasında uygulanan set, tekrar ve frekans sayıları) ve fizyoterapistin kan akımı kısıtlamalı egzersiz ile ilgili tutumunu sorgulayan 28 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre KAKE uygulama bilgisi skorlarının cinsiyete ve yaşa gösterdiği farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Sonuçlara göre Türkiye'deki fizyoterapistlerin çoğu KAKE uygulamalarını hastalarına uygulamamaktadır ve uygulama hakkındaki bilgileri literatürle uyuşmamaktadır; ancak fizyoterapistlerin KAKE uygulamalarına yönelik genel tutumları olumlu yöndedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the use of blood flow restricted exercise (BFRE) applications in the field, the compliance of this use with the literature and the attitudes of physiotherapists towards this application. The study included 227 physiotherapists working in Turkey. The questionnaire used for data collection was delivered to the participants using the Google Forms link. The questionnaire consisted of 28 questions about personal information, blood flow restriction exercise methodology (type of application, pressure used, reason for use, device used, number of sets, repetitions and frequency during exercise) and the physiotherapist's attitude towards blood flow restriction exercise. According to the results of the study, the differences in BFRE application knowledge scores by gender and age were not statistically significant (p>0.05). According to the results, most of the physiotherapists in Turkey do not apply BFRE applications to their patients and their knowledge about the application does not match with the literature; however, the general attitudes of physiotherapists towards BFRE applications are positive.