Fizyoterapistlerin mesleki profesyonelliklerini uygulayabilme düzeylerinin araştırılması
Investigation of the level of vocational professionalism of physiotherapists
- Tez No: 516032
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
DEDEOĞLU T., Fizyoterapistlerin mesleki profesyonelliklerini uygulayabilme düzeylerinin araştırılması, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2018. Bu çalışma, Amerikan Fizyoterapi Derneği'nin (AFD) tanımladığı fizyoterapi de temel değerler kapsamında Türkiye'deki fizyoterapistlerin profesyonellik düzeylerini değerlendirmek ve profesyonellik düzeylerine etki eden faktörleri incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 29,8±5,8 yıl ve mesleki deneyim süresi 6,7±5,9 yıl olan 384 fizyoterapist katıldı. Fizyoterapistlerin profesyonellik düzeylerini değerlendirmek için AFD tarafından geliştirilen“Fizyoterapide Profesyonellik: Temel Değerler Öz Değerlendirme Ölçeği (FPTDÖ)”kullanıldı. Araştırma kapsamında öncelikle FTPDÖ' nün Türkçeye uyarlanması yapıldı. Test-tekrar test güvenirliği (Intraclass Correlation Coefficient-ICC) ve iç tutarlılık güvenirliği (Cronbach α) test edildi. İç tutarlılık güvenirliliğinin yüksek (α=0,97) ve test tekrar test güvenirliliğinin (ICC=0,82) kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlendi. Fizyoterapistlerin genel FPTDÖ puan ortalaması 269,7±36,4'idi. Sonuç olarak fizyoterapistlerin mesleki değerleri sık sık sergiledikleri, profesyonellik düzeylerinin yüksek olduğu görüldü. Ayrıca mesleki değerler hakkında yeterince farkındalıklarının olmadığı ve lisans eğitimlerinde de yeterince farkındalık kazandırılmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study, in scope of the core values in physiotherapy defined by the American Physical Therapy Association (APTA) to assess the level of professionalism of physiotherapists in Turkey, and was planned to investigate the factors affecting the level of professionalism. The study was included 384 physiotherapists with a mean age of 29.8 ± 5.8 years and duration of professional experience of 6.7 ± 5.9 years. To evaluated level of professionalism of physiotherapists was used tool that“'Professionalism in Physical Therapy: Core Values Self-Assessment (PPCVS)”developed by the APTA. Firstly, the adaptation of PPCVS to Turkish was done. Test-retest reliability (Intraclass Correlation Coefficient-ICC) and internal consistency reliability (Cronbach's α) were tested. It was determined that the reliability of internal consistency was high (α = 0.97) and the test-retest reliability (ICC = 0.82) was acceptable level. Physiotherapists was 269.7 ± 36.4 mean of score for PPCVS. Physiotherapists were seem that core values are often reported to exhibit and perceived as high levels of professionalism. Moreover, it has been observed that there is not enough awareness about professional values and not enough awareness is given in undergraduate education. It saw that physiotherapists who have a Ph.D.